Mide Ağrısı Neden Olur?


mide ağrısı sebebi

mide ağrısı sebebi

Mide ağrısı tüm kişilerin hayatları boyunca en az birkaç kez yaşadıkları sorunların başında gelir. bazen daha hafif olan mide ağrısı bazen o kadar şiddetli olur ki kalp krizi ile karıştırılabilir. Pek çok kişinin yaşadığı mide ağrısı sorunu bize midemiz ile ilgili sorunlar olduğunu gösteren bir sinyal olabilir.

Ağrılar vücudun herhangi bir bölgesinde, normalden farklı bir durumun söz konusu olduğunu bize haber veren belirtilerdir. Vücudumuzda bir sorun olduğunu, çoğu kez ağrılar sayesinde fark ederiz. Mide ağrıları söz konusu olduğunda ise kimi zaman bu ağrının nedeni açıkça ortadadır. Yediğimiz bir yemek dokunmuş ya da gaz yapmış olabilir. Kimi zaman da mide ağrısının nedeni hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Vücudun karın bölgesinde aslında pek çok organ vardır ve her karın ağrısı, mide sorununa işaret etmiyor olabilir.

Mide karnın sol, üst tarafında yer alan ve sindirimden sorumlu başlıca organdır. Eğer asla mide ağrısı çekmek istemiyorum diyorsanız, yemek yememeyi ya da asla strese girmemeyi başarabilmeniz gerekir. Bu çözümlerin pek de gerçekçi olmadığı ortada. Öyleyse mide ağrılarının genel nedenlerine bir göz atarak önce sorunun kaynağına inmeyi ve sonrasında gerekli önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak hemen hatırlatalım ki, özellikle şiddetli mide ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciddi ağrılar acil müdahale gerektiren durumlara işaret ediyor olabilir.

Mide Ağrısının Sebepleri:

Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Yemeği fazla kaçırdığınızda ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinizde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Porsiyonları küçültmek, daha yavaş yemek yemek ve yemeklerden sonra hazım için yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları dindirebilir.

Enfeksiyon: Bakteri ya da virüsler sindirim sistemine girdiğinde vücut da doğal olarak bu yabancılardan kurtulmak üzere harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ya da kusma ile ortaya koyabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeniyle görülür ama bakterilerin neden olduğu başka tıbbi durumlar da karın ağrısına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, zatürre, boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda karın ağrısı hissedilebilir.
Virüsler: Virüsler mide gribi dediğimiz başka bir tür enfeksiyona neden olur. Mide ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtileri yemeklerden sonra ortaya çıkabilir. Bakteriler de virüsler de kolayca insandan insana bulaşabilir ama neyse ki bunu önlemek çok zor değil. Ellerinizi sık sık yıkamak, başkalarının bardağını, çatal-kaşığını, havlusunu kullanmamak bakteri ve virüsleri kapmanızı büyük ölçüde engelleyebilir.
Kabızlık: Beslenmelerinde yeterince sıvı ya da lif olmayan kişilerde kabızlık şikayetine sık rastlanabilir. Kabızlık ise mide ve karın ağrısına neden olur.

Tahriş ve İltihap: İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle mide ve karın ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir.

Gıda İntoleransı: Hazımsızlık ya da yemeği fazla kaçırmak gibi durumlar mide şikayetlerine yol açabilir ama bu sorunlar dışında da çeşitli gıdalara karşı sindirim sistemi hassas olabilir. Vücut bazı yiyecekleri sindirmekte güçlük çektiğinde bu duruma gıda intoleransı adı verilir. Örneğin laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ürünlerini tükettiklerinde mide ağrısı ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı ya da fıstık alerjisi gibi pek çok farklı gıda intoleransı çeşidi vardır. Özellikle ciddi bir gıda alerjisi söz konusuysa geçici ağrılar dışında vücut çok daha ciddi tepkiler verebilir.

Anatomik Problemler: Bazı hastalıklar ya da organlardaki kusurlar, organların işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmelerini engeller ve ağrıya neden olur. Bu hastalıklara bir örnek verecek olursak, örneğin Chron hastalığı bağırsak duvarının şişmesine ve bağırsağı tıkanmasına neden olabilir.

Stres: Stres altında olduğumuzda, kaygı ya da depresyon nedeniyle kötü bir dönem geçirdiğimiz zamanlarda, bu duygular bazı fiziksel belirtileri de tetikleyebilir. Baş ağrısı ya da mide ağrısı, bu fiziksel şikayetlere örnek verilebilir. Stres hormonları mide ve bağırsaklarda spazmalara neden olur. Ayrıca stres nedeniyle beslenme alışkanlıkları da değişir ve daha özensiz ve kötü bir beslenme nedeniyle sindirim sorunları ve ağrılar ortaya çıkabilir.

Fazla Kilolar: Vücudun taşıdığı ekstra ağırlık arttıkça safra taşı sorunun ortaya çıkma riski artar. Safra taşları katı kolesterol atıklarından ya da kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir. Fazla kilolar ayrıca mide üzerinde baskıya neden olur ve bu baskı yüzünden reflü benzeri mide sorunlarının ortaya çıkması kolaylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.