Menopozda Egzersizin Önemi


Menopoz dönemi her kadın için kaçınılmaz bir gerçektir. Belirli sorunların ve sıkıntıların yaşandığı bu dönemde egzersizinde önemi büyüktür. Menopoz döneminde yapılan egzerizler kadının bu dönemini rahat geçirmesini sağlar. Fiziksel, ruhsal ve duygusal bakımdan sıkıntısız bir dönem geçirmek için hem doğru beslenmeli hemde düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Çünkü egzersiz kemik ve kasları güçlendirir, yağ yakmanıza yardımcı olur, kalp-damar sağlığınızı olumlu etkiler, uyku ve ruh halinizi iyileştirir. Menopoz döneminde yapılacak egzersizler organlara giden kan akımını arttırarak bu dönemde sık karşılaşılan problemlere de iyi gelir. Egzersiz menopoz süresince yavaşlayan metabolizma hızı, kilo artışı ve bel çevresi kalınlığı sorunlarında da size sayısız fayda sağlayacaktır. Peki menopoz döneminde nasıl bir egzersiz programı uygulamalısınız?

 

Yürüyüş ve güç egzersizlerini birleştirin

Burada önemli olan hem aerobik hem de güç egzersizlerini doğru bir şekilde birleştirmektir. Yürüyüş aerobik egzersizlerin en kolayıdır. Bununla birlikte bisiklete binmek, hafif hızla koşmak, ip atlamak, golf oynamak, tenis ve yüzme gibi sporlar da aerobik egzersizlerdendir. Bunları her gün yaklaşık 30 dakika, rahat rahat nefes alıp vererek, soluk soluğa kalmadan, sizi rahatlatacak bir şekilde yapmalısınız. Ancak eğer aerobik egzersizlere bir de güç egzersizlerini eklerseniz, bir yandan yağ yakarken bir yandan da vücudunuzdaki kas kütlesini arttırabilirsiniz.

Salzburg Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma yavaş bir şekilde ve birkaç tekrardan oluşan güç egzersizlerinin menopoz dönemi kadınlarına daha faydalı olduğunu ortaya koydu. Hafta 2-3 kez 10-20 dakikalık sürelerle hafif ağırlıklarla yavaş yavaş çalışmak menopoz sıkıntılarınızı atlatmakta size yardımcı olur. Bunun için bir egzersiz uzmanından da yardım alabilirsiniz.

Unutulmaması gereken başka bir nokta da eklem rahatsızlığı olanların eklemlerini zorlamayacak, romatizmal eklem ağrılarının şiddetlendiği dönemlerde yangısal süreçleri arttırmayacak bir program uygulamalarıdır. Tüm bunlara uyduğunuzda siz de menopoz sorunlarıyla siz de daha rahat baş edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.