Menisküs, Menisküs Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Diz ağrısı (Menisküs)

Diz ağrısı (Menisküs)

Menisküs sadece sporcularda ya da yaşlılarda değil gençlerde de görülebilen yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkileyen bir hastalıktır. Diz ağrısı denilince ilk akla gelen Menisküs yırtığı ilk olarak ağrı ile başlar.Diz ağrısı,şişlik ve hareket kısıtlılığı ya da diz kitlenmesi ile belirti veren menisküs yırtığı  dizdeki eklemlerin hastalanması ve kişileri rahatsız etmesidir.

Menisküs Nedir?

Menisküs kıkırdaklardan oluşan bir tür eklem yapısıdır. Menisküs dokusu, içinde kan dolaşımının yer aldığı dokulardandır. Doku oldukça incedir ve yaklaşık 3.5 cm uzunluğundadır.Her dizde biri iç tarafta biri dış tarafta olmak üzere 2 adet menisküs bulunur. Dizin sabit olmasını ve vücut ağırlığının dengelenerek dizlere eşit oranda yayılmasını sağlar.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Bu tahribat daha çok sporcularda görüldüğü için menisküs yırtığı bir sporcu hastalığı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış hemen hemen herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.

Menisküs Yırtığı Sebepleri:

Trafik kazaları

Diz üstüne düşmeler

Dize gelen tekmeler

Ayak yerde sabitken gövdenin diz üzerinde dönmesi

Futbol veya kayak gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri

Ayağın takılması

Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi

Menisküs Yırtığı Belirtileri:

İlk belirtisi dizde ağrı olmakla beraber bununla beraber;

 Ağrı ve şişlik

Eklemin hareket açıklığında azalma

Diz içinde sıvı birikmesi

Takılma

Kilitlenme

Dizde sıvı akışı hissi

Menisküs Yırtığı Tanısı Nasıl Konur?

Menisküs yırtığının tanısı hasta öyküsünün dinlenmesi, hastanın şikayetleri, fizik muayene, diz filminin çekilmesi ve MR ile konulabilir.Diz filmi ile menisküs olup olmadığı hakkında bilgi edinilir. Ancak MR ile hem yırtığın boyutunun hem de bağ dokularında herhangi bir hasar olup olmadığının belirlenir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi:

Menisküs tedavisinde  4 önemli unsur vardır. Bunlar:

* Dinlenme

*Buz uygulaması

*Bandaj

*Dizin vücuttan yukarıda tutulması

Bunların yanında diz ağrısı hafifletmek için doktor ağrı kesici ilaçlar verebilir, ayrıca fizik tedavi ile kasları güçlendirmek, kısa yürüyüşler ile düzelme ve şikayetlerde azalma ve geçme görülebilir. Ayrıca hastalara kilo almaması ve gerekirse zayıflaması önerilir. Kilo menisküsler üzerinde ki baskıyı arttırarak şikayetlerin artmasına neden olur.

Menisküs yırtılmasında ağrı ve şikayetler geçmediğinde Menisküs yırtığının dikilmesi, Menisküsün tamamen alınması gibi ameliyatlar uygulanabilir. Menisküs ameliyatı Atroskopi ile uygulanır.

Menisküs Yırtığında Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Menisküs yırtığı nedeniyle diz kitlenirse hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Dizin kitlenmesi demek hiç hareket ettirememek değildir. Eğer dizi tamamen bükemiyorsanız veya bacağınızı tam olarak açamıyorsanız bu dizin kitlendiği ve diz hareketinin kısıtlandığı anlamına gelir. Bu durum yırtılan menisküs parçalarının dizde olmaması gereken noktalara yayıldığına ve yırtığın eklem boşluğuna girerek eklem hareketini kısıtladığına işarettir. Tüm bunlar dışında dizinizi rahatça hareket ettirebilmenize rağmen ağrı çok şiddetliyse ve diziniz çok şiştiyse doktora gitmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.