Meme kanseri


Özellikle kadınlarda görülen meme kanseri erken teşhis ile tedavisi mümkün olan bir hastalık olmakla birlikte,Meme Hastalıkları arasında en tehlikeli olanı Meme Kanseridir.

Meme Kanseri genetik olup birinci derece akrabalarında (örneğin anne, kızkardeş, hala gibi) meme kanseri olan kişiler hastalık için yüksek risk grubunda yer almaktadırlar ve düzenli olarak takip edilmeleri erken teşhis için çok önemlidir.

Meme kanseri erken dönemde teşhis edildiğinde diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi çok kolay tedavi edilebilin bir kanser türüdür. Erken dönem yapılan teşhislerde çoğu zaman cerrahi müdahale yeterli olur ve radyoterapi ile kemoterapi gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulmaz.  Yapılan cerrahi müdahalede kanser belirtisi gösteren kitle alınır. İlerleyen evrelerde ise kanserin yayılımına bağlı olarak göğüsün alınması gerekebilir. Hatta kanser her iki göğüse de sıçramışsa iki göğüs birden alınabilir. Bu nedenle meme kanserine karşın tetikte olunulmalı ve düzenli olarak her ay kendi kendine el muayenesi yapılarak memelerde kitle oluşumu varmı kontrol edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.