Meme Kanseri Belirtileri Tanısı ve Tedavisi

Meme kanseri

Meme kanseri

Daha çok kadınlarda görülmekle beraber erkeklerde de görülebilen ve dünyada akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser türü olan meme kanseri meme dokusunda başlayan bir kanser türüdür.Meme kanserinin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir ve bu nedenle her yıl ekim ayı boyunca Meme Kanseri bilinçlendirme ayı etkinlikleri yapılmaktadır. Meme kanserinin belirtileri ve şikayetlerini bilmek ve bu belirtilerden birini görenin hemen doktora başvurması çok önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri/Şikayetleri:

Meme kanserinin en büyük belirtisi kendi kendine muayene sırasında ele gelen kitlelerdir ve bu sayede meme kanseri erken teşhisi mümkündür.

*Meme de ele gelen ağrısız kitle meme kanserinin en önemli belirtisidir.Memede ağrı hissi meme kanserinde genelde olmaz.

*Bir memede belirgin şişme

*Meme cildinde gamzeleşme

*Meme baş etrafındaki deride renk değişikliği

*Meme başlarında asimetri

*Meme başından kanlı akıntılar olması.

Meme Kanseri Tanısı/Teşhisi:

1-) Meme  muayenesi

2-) Meme USG

3-) Mamografi

Tüm bunlardan sonra memede görülen kitleden biyopsi alınarak patolojik inceleme yapılır ve tanı konur.

Meme Kanseri Tedavisi:

Meme kanserisin tedavisinde önemli olan tümürön evresi ve tipidir. Küçük olan kitlelerde sadece cerrahi yöntemle yani ameliyatla kitlenin çıkartılması yeterli olur.

Cerrahi işlemden sonra hastalığın yaygınlık derecesi ve tipine bakılarak radyoterapi, kemoterapi veya hormonoterapi ile tedaviye devam edilir.Meme kanserinin tam olarak iyileşmesinde tekrar ortaya çıkan kitlelerin ya da diğer organlarda kanserin yayılıp yayılmadığı anlamak çok önemlidir.

Meme ile ilgili pek çok hastalıklar meme kanseri ile karışarak kişilerde endişeler oluşturabilir. Meme kanseri bulaşıcı değildir, başka bir hastadan bulaşmaz. Meme kanseri, stresle veya memeye travmayla (darbeyle) meydana gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.