Laktoz İntoleransı


süt,laktoz intoleransı

Yararları saymakla bitmeyen süt ve süt ürünlerini bazı kişiler ve çocuklar tükettiğinde sorun yaşamalrı nedeniyle süt içememektedirlerBu kişiler sütü içtiklerinde hazımsızlık yaşarlar.

Sütte bulunan laktoz yani süt şekeri süt içildiğinde bağırsak yüzeyinde  bulunan ve laktaz denilen enzim sayesinde sindirilir.Bu enzimin eksikliğinde ya da yokluğunda laktoz intoleransı oluşur.

Genel anlamda  laktoz intoleransı süt ya da süt ile üretilmiş ürünleri sindirememek ya da bunda güçlük yaşamak anlamına gelir. Bu durumda  süt veya süt ürünleri alındığında ishal, şişkinlik ve aşırı gaz çıkarma şeklinde belirtilerortaya çıkar.

Laktoz intoleransı zaman içinde ortaya çıkabildiği gibi doğuştan ailesel olarakta olabilir.Bazı hastalıklarda(Akut gasroenterit- Giardiasis ya da ascariasis gibi parazit hastalıkları- Crohn hastalığı- Çölyak hastalığı),kemoterapi veya radyoterapi alanlarda da oluşabilir.

Laktoz intoleransının belirtileri kullanılan süt ve  süt ürününün miktarına ve çeşidine bağlı olarak değişir ve klinik bulgular her insanda farklı şiddette olabilir.Eğer  bağırsakta bulunan  laktaz enziminin aktivitesi var ama düşük ise  sahip bir çok insan, bir bardak sütü rahatsızlık hissetmeden tolere edebilir.

Sert peynir (laktozu düşüktür) ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini de rahatlıkla tüketebilir. Yoğurt gibi fermente süt ürünlerinin, dünyanın laktaz eksikliği çok olan bölgelerde yaygın bir şekilde tüketilmesinin nedeni de budur.

Eğer barsaklarda laktaz aktivitesi yoksa ya da düşük seviyede ise sindirilmeden kalan laktoz barsak muhtevasındaki osmotik dengeyi bozarak barsak içinde sıvı ve elektrolit birikmesine neden olur. Genişleyen barsaklarda hareketlilik artar ve ishal ortaya çıkar.

Süt ve süt ürünlerinin tüketimiyle karında şişlik, gaz, mide bulantısı, ishal veya kramp tarzında karın ağrıları ortaya çıkar. Yakınmalar laktoz içeren besinleri aldıktan 30-120 dakika sonra oluşur. Bu belirgin semptomlar dışında malnutrisyon (beslenme bozukluğu) ve kilo kaybı görülebilir.Laktaz enzim eksikliği olan her insanda laktoz entoleransı belirtileri oluşmayabilir. Bazı insanlarda laktaz aktivitesi çok düşük olmasına karşın belirtiler ortaya çıkmaz. Bu durumun nedeni bilinmemektedir. Laktoz intoleransı genelde rahatsızlık verici bir durum olmakla beraber hayati bir sorun oluşturmaz.

Laktoz intoleransı teşhisi genellikle klinik bulgularla konur,ama bazen çeşitli testler ya da biyopsi yapmak gerekebilir.

Tedavisi ve alınacak önlemler:

Süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılması ve/veya tüketilen miktarın azaltılması faydalı olur. Yeterli kalsiyum alımının sağlanması için diyete kalsiyumdan zengin başka gıdaların eklenmesi gerekir. Hastaların büyük çoğunluğu laktoz miktarı düşük olan sert peynirleri ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerini de rahatlıkla tolere edebilirler. Fermente süt ürünleri arasında sayılan yoğurt, kefir, keçi peyniri ve bazı diğer peynir türleri azar azar diyete eklenerek semptomlar test edilmeli, sorun yoksa tolere edilir dozlarda beslenme programına eklenmelidir.

Laktoz içermeyen veya laktaz içeren süt ürünlerinin tüketilmesi süte eklenebilen laktaz damlaları veya laktaz tabletleri ya da kapsüllerinin alınması da tedavide yardımcı olabilmektedir.Besin etiketleri dikkatlice okunmalı, süt ürünleri dışında da laktoz içerebilen diğer gıda ürünlerinin bulunabileceği unutulmamalıdır.

Ekmek ve diğer fırın ürünleri, salata sosları, hazır çorba ve kahvaltılık tahıllar, bisküvi, gofret gibi hamur işlerine özellikle dikkat edilmelidir. Etiket bilgilerinde, içeriğinde peynir altı suyu, süt yan ürünleri ve yağsız süt tozları içeren ürünler laktoz içeriyor demektir.

En iyi çözüm doktorunuzun vereceği diyete dikkat etmek ve ilaçları düzenli kullanmaktır.

1 Cevap

  1. emel dedi ki:

    Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz,süt tartışmaları sürerken yararı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.