Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı

Kulak ağrısı

Kulak ağrısı hem çocuklarda hem yetişkinlerde görülebilen ciddi derecede rahatsızlık veren bir durumdur. Kulak ağrısı çeşitli sebeplerle ortaya çıkar ve geçene kadar kişilere rahatsızlık veren bir durumdur.Sebebine bağlı olarak tek ya da iki kulakta birden ortaya çıkabilen ağrılar keskin ağrılan, ani saplanan ağrılar ya da yanma veya sürekli devam eden ağrılar şeklinde olabilir.

Kulak ağrısı kulağın kendinden kaynaklanabilen bir sorun olabileceği gibi, baş veya boyun bölgesindeki başka bir sorundan da  kaynaklanıyor olabilir.Kulakta bir sorun olmadığında ağrının nedenleri iyice araştırılmalıdır.

Kulak ağrısı ile birlikte kulak tıkanıklığı ve az duyma gibi şikayetlerde bulunur.Kulak ağrısı çok ciddi bir sorun olduğundan mutlaka ağrı olduğunda bir kulak burun boğaz (KBB) doktoruna gitmek gereklidir.

Kulak ağrısının nedenleri:

Enfeksiyonlar: Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonları, kulak ağrısının en çok görülen nedenlerindendir.Kulak ağrısında özellikle çocuklarda orta kulak iltihabi en sık rastlanan sorunlardandır.Sigara dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı, kalıtım ve alerji gibi faktörler orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunun tıkanmasına  yol açarak orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir.

Yüzücü kulağı diye adlandırılan  dış kulak enfeksiyonunda kulak kanalı iltihaplanmış veya tahriş olmuş olabilir.Dış kulak enfeksiyonların en sık nedeni kirli suda yüzmektir.

Alerjiler:Alerjik reaksiyonlar sırasında ortaya çıkan belirtilerden biri de sinüs boşluğundaki aşırı mukus üretimidir, bu üretilen mukus kulak zarına baskı yaparak ağrıya sebep olabilir.Saman nezlesi, toz, polen ve hayvan alerjileri bu tip kulak ağrısına yol açabilir. Yiyecek ve böcek alerjilerinde ise kulak ağrısına pek rastlanmaz.

Barotravma (Basınç travması): Uçak seyahatleri sırasında yolcuların bazıları aniden ortaya çıkan şiddetli kulak ağrılarından şikayet ederler.Basınç farklılığı nedeniyle kulak ağrısı olduğundan sadece hava değil su altına dalındığında da kulak ağrısı olabilir. Bu duruma barotravma adı verilir ve sebebi kulağın, iç kulak ile dış kulak arasındaki basınç farkını dengeleyememesidir.

Kulak zarının zarar görmesi: Kulak zarı yırtıldığında veya diğer bir deyişle delindiğinde belirtilerden biri de kulak ağrısıdır.

Kulak kiri: Biriken kulak kiri de kulak ağrısı nedenlerinden biridir. Ama kulak kirini kendi kendinize temizlemeye çalışırken kiri daha ileri itebilir ve kulak zarına zarar verebilirsiniz, bu nedenle kulak ağrınızda doktorunuza başvurmalısınız.

Çene kemiği problemi: Az  rastlanan bir durum olmakla beraber çene ve kafatasının birleşme noktasında ki kireçlenme ya da sadece diş gıcırtdatma kulak ağrısına sebep olabilir.

Diş apsesi: Diş ya da diş etlerinde bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşan iltihap yüzünden kulak ağrısı meydana gelebilir. Ancak bu durumda sadece kulağınızın değil dişinizin de ağrıması beklenir.

Kulak kanalında egzama: Kulak içi gibi cildin yağlı bölgelerinde görülebilecek türde bir egzama, kulak ağrısına yol açacak şekilde kulak kanalını etkileyebilir. Etkilenen bölge tahriş olur, iltihaplanır ve kızarır. Bu belirtiler dışında deride pul pul dökülmeler görülebilir.

Kulak ağrısının tedavisi:

Kulak ağrısının tedavisi için mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bununla beraber evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem ile ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Kulak ağrısının evde tedavisi:

*Sıcak bir havluyu kulağınızın üzerinde en az 20 dakika bekletirseniz ağrıyı azaltabilirsiniz.

* Reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Ama ağrı kesici ilaçları çocuklarda özellikle 18 yaş altında kullanmak için mutlak doktor kontrolü gereklidir. Çocuklarda Reye Sendromu denen bir hastalık ağrı kesici kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

*Ağır aktivitelerden kaçının ve bol bol dinlenin.

*Sigara ve sigara dumanından uzak durun.

*Kulağınızı rüzgardan korumak için , dışarı çıkarken ya da bir klima yakınında iken  kulaklarınızı  şapka veya şal ile koruyun.

*Kulağınıza kulak çöpü de dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayın.

*Kulak ağrınız sırasında yüzmeyin ve duş veya banyo sırasında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin.

*Bir doktor önermediği sürece kendi kendinize kulak damlası kullanmayın.

*Bulunduğunuz odanın havasının temiz olmasına özen gösterin.

*Tıbbi bir engeliniz yoksa bol sıvı tüketin. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

1 Cevap

  1. İSİM dedi ki:

    Seyahetlerde de mi oluyorr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.