Klima Hastalıkları

Klimadan olabilecek hastalıklar

Özellikle yaz aylarında sıcaklarda konforu yakalamak ve rahat etmek amacıyla kullandığımız klimalar uygunsuz kullanıldıklarında istenmeyen durumlara sebep olarak hastalıkların kaynağı olabiliyorlar.Klimalarım kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlar bu nedenle çok önemlidir.

Klimanın sebep olduğu bilinene hastalıkların başında bir çeşit zatürre olan Lejyoner hastalığı gelmektedir.Lejyoner hastalığı, Legionelle Pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu bir zatürredir.

Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalarak  buralardan da ortam havasına dağılmaktadır. Salgınlar sıklıkla otel ve hastanelerde olmakla birlikte, tek tek vakalar  daolabilmektedir. İnsandan insana bulaştığı görülmemiştir.

Bunun dışında klimaların temizliğinin iyi yapılmadığı ortamlarda allerjik rinit ve allerjik nezle gibi hastalıklar görülmektedir. Özellikle alerji hastaları uygun klima kullanılmayan ortamlara girdiğinde,aksırma,burun kaşıntısı,gözlerde yanma ve kızarma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadsır.Kronik sinüziti olan kişilerde de benzer belirtiler görülmektedir.

Klima hastalıklaraından korunmak için yapılabilecekler:

*Klimanın hava üfleme kanatlarının, üzerimize doğrudan yönlendirilmemesi gerekir.

*Klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaçınılmalıdır.

*Klimaların iç ünitelerinde bulunan filtreler sık sık temizlenmelidir.

* Klima donanımına elektrostatik veya hepa filtreler eklenmesi de havadaki alerjenlerin temizlenmesine yardımcı olabilir.

*İnsan sağlığı için sıcaklığın 20-25ºC ve nemin yüzde 45-60 olması idealdir. Bu değerleri sağlayabilmek için veya konforlu bir ortam için klimanın yazın 20-21°C, kış aylarında ise 27-28 °C olarak ayarlanması uygundur.

Günümüz koşullarında klimasız bir yaşam düşünülemez bu nedenle klimaların kullanımında uygun şartları oluşturarak hastalıkların öününe geçebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.