Kızamık

kızamık

Genelde çocuklarda görülen fakat yetişkinlerde de görülebilen ve yetişkinlerde çocuklara nazaran daha zor geçirilen kızamık hastalığı günümüzde de korkulan bir hastalık olarak bilinmektedir.Çok dikkatli olmak gerekir.

Kızamık Nedir?

Kızamık hastalığı, hastalığı taşıyan kişi ile ya da solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır.Genellikle kış aylarının sonunda veya bahar aylarında görülmektedir.Yaş olarak genelde  3 ve 10 yaşları arasında görülür.Yetişkinlerde de görülmekte fakat çocuklara göre daha zor geçirmektedirler.

Kızamık Belirtileri:

Kızamığın belirtileri vücuda bulaştıktan 10 veya 14 gün sonra ortaya çıkıyor. Belirtileri olarak,  ilk başta  baş ağrısı, ateş, gözlerde kızarıklık, nezle, burun akıntısı, öksürük, ışığa karşı hassasiyet olarak görülür.Bu belirtiler görüldükten sonra ağız içinde grup halinde küçük lekeler ,daha sonrada  yüz ve boyuna, oradan da göğse, kollara, karına ve bacaklara kadar yayılan kızarıklıklar görülür.Bu durum 4-5 gün kadar devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar.

 Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.