Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi tanımı

Kıl dönmesi tanımı

Kıl dönmesi nedir?

Kılın uzaması esnasında deri altına doğru büyümesine veya  vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasına “kıl dönmesi” denir.Tıpta “pilonidal sinus” veya “pilonidal kist” denir. Kıl folikülünün enfeksiyonu yani folikülit ile beraber görülebilir.Derinin traş edildiği bölgelerde yani sakal, kasık ve makat gibi yerlerde sık görülmekle beraber hemen her yerde olabilir.Erkeklerde kadınlardan daha çok görülür.

Kıl dönmesi belirtileri:

Kıl dönmesinin meydana geldiği bölgede bakteriler bir enfeksiyona sebep olana kadar herhangi bir belirti vermez.Ancak enfeksiyon oluşumundan sonra şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş görülebilir.

*Deride kızarıklık.

*Kaşıntı.

*Ağrı.

*Traş olmaya rağmen kalan kıl.

*Enfeksiyon sonucu irin dolu bir apse meydana gelebilir ki bu durumda apsede akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

Kıl dönmesi nedenleri:

*Kıl dönmesi  kıllı bir vücuda sahip olmak kıl dönmesinin ortaya çıkma riskini arttırır.

*Uzanarak oturmak veya oturduğunuz yerde kaykılmak (arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmak), ileri geri hareket ederek oturmak, uzun saatler oturmak, yine uzun süreler boyu araba kullanmak kıl dönmesi riskini arttırır.

*Dar giysilerde kıl dönmesi riskini arttırıyor.

*Kılın sivri uçlu olarak kesilmesine neden olabilecek her şey buna neden olabilir. Başlıca neden traştır.

Kıl dönmesi tedavisi:

Kıl dönmesinin tedavisi cerrahidir. özellikle apse oluşmazsa tedavisi acil yapılmalıdır. Çünkü hastanın ağrısı vardır. Kıl dönmesi olan kişiler ameliyat ile tedavi edilirler.Ameliyat sonrasında da kıl dönmesi tekrarlayabilir.Kıl dönmesi ameliyatından sonra doktorun uygun gördüğü andan itibaren ameliyat  bölgesindeki kıllar belli bir süre alınmlıdır.Ayrıca bu bölge mutlaka temiz tutulmalı, düzenli olarak duş alınmalı, bu bölgenin terli ve nemli kalması engellenmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.