Kendi kendine meme muayenesi


Her ne kadar erkeklerde de görülen bir kanser türü olsa da meme kanseri,  kadınlarda  daha fazla meme dokusunun fazla olması nedeniyle daha sık görülür. Özellikle de ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınlar daha büyük bir risk altındadır. Meme kanserinin en etkili tedavi yöntemi elle kendi kendini muayene yöntemini her ay düzenli olarak uygulamak ve kanser teşhisinin en erken safhada konulmasını sağlamaktır. Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi çok büyüktür. Bugün genel olarak erken dönemde teşhis edilen tüm kanser türlerinde gelişen teknolojik imkanlar ile beraber çok kısa sürede kalıcı sonuçlar alınmakta ve tedavi süresinin sonunda hastalar normal hayatlarına dönmektedir. Kendi kendine meme muayenenizi heray düzenli yapmayı ihmal etmeyin.

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

20 yaşından itibaren her kadın ayda bir ayna karşısında kendi kendine muayene yapmalı.

40 yaşından sonra da her yıl bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Muayene için en uygun zaman adet bitiminden 2-3 gün sonradır. Adet görmeyen kadınlar ise her ay belirledikleri bir günde kendilerini muayene edebilirler. Fark edilen bir değişiklik ya da ele gelen bir kitle varlığında zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Kendi kendine muayene


1- İlk olarak ayna karşısında iki kolu yana sarkık vaziyette ve daha sonra her iki kol da başın yanlarına doğru kaldırılarak memenin dış görünümünü değerlendirilir.

Memelerin simetrik olup olmadığı, meme başında içeri çökme olup olmadığı ve meme cildinde bir değişiklik olup olmadığı dikkatlice değerlendirilir.

2- Daha sonra eller kalçaların üzerine konarak hafif öne eğik pozisyonda omuzlar öne doğru itilerek meme incelenir. Varsa kitlenin olduğu alanda bir çukurlaşma izlenebilir.

3- Son olarak da elle muayeneye geçilir. Muayene edilecek memeyle aynı taraftaki kol başın yan tarafında yukarı kaldırılır.

Diğer elin 2., 3. ve 4. parmaklarının iç yüzü ile meme başından dış kısma doğru dairesel hareketlerle meme muayene edilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da koltuk altlarının muayene edilmesi gerektiğidir.


1 Cevap

  1. emine dedi ki:

    evet mutlaka her kadın bunları uygulamalı. emeğinize sağlık efenim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.