Kemik Erimesini Önleyen Besinler Nelerdir?


süt

Kemik erimesi özellikle hanımlar için çok önemlidir ve kemik erimesi başlamadan önlemek gerekir, bunun içinde dengeli bir şekilde beslenmeli ve kemik erimesini önleyen besinleri tüketmeliyiz. Sizin için kemik erimesini hangi besinlerin önlediğini araştırdım.Bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

SÜT

Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir içerir ve sütte bulunan kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirirler.  Bunların eksikliği kemik  erimesini beraberinde getirir.

KAYISI:

 

kayısıTaze kayısının içeriğinde bulunan A, B, C ve P vitaminleri, potasyum, beta kraton magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, bakır, krom minarelleri  kemikler için oldukça önemlidir.

MARUL:

marul

İçinde  A, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve selüloz bulunduruyor ve bu da kemiklerin güçlenmesini sağlıyor.

 

 

Brokoli:

brokoli

 

 

A vitamini, C vitamini, D vitamini, K vitamini, E vitamini, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir.Tüm bu vitamin ve mineraller ise kemikler için oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Portakal:

portakal

Yapısında C, B1 , B2 ve PP gibi çok sayıda vitamin, başta kalsiyum ve potasyum olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve oligo-elementler, meyve şekerleri ve karoten bulunan portakalın yararları saymakla bitmez. İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve elementler ile kemiklerimizin erimesini önler.

 

 

Soğan:

soğan

 

 

 

 

Soğanda yok yoktur. A,B,C vitaminleri,kükürt, fosfor, iyot,antibiyotik vazifesi gören esanslar, hazmı kolaylaştırıcı maddele r bulunuyor.Bu nedenle soğan kemik erimesi dahil pek çok şeye iyi geliyor.

 

Kuru Üzüm:

kuru erik

Üzümdeki vitamin ve mineral çeşitliliği dikkat çekecek kadar fazladır.Üzümün içerisinde  A ve C vitaminleri, B grubu vitaminler, sodyum, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko minerallerinin hepsini bulundurur.Bu durmda kemikler için oldukça önemlidir.

 

 

Elma:

elma

İçerisinde bulunan en önemli vitamin C vitamini olup bununla beraber,B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A ve E vitamini de bulunur. Vitaminlerin yoğunluğu kabuk altında çok  olduğu için özellikle kabuğu ile yemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.