Karın Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

karın ağrısı

karın ağrısı

Karın ağrısı kişilerin hayatları boyunca  en az birkaç kez yaşadıkları genellikle geçer diyerek geçiştirilen ve sebebi her zaman tam olarak bilinmeyen ve kişiye rahatsızlık veren bir durumdur.Karın ağrısı karnın neresinin ağrıdığına bağlı olarak orada bulunan organlarla ilgili hastalıkların belirtisidir.

Karın Ağrısı Nedenleri:

Karın ağrısı rahatsızlığın olduğu organa göre yer ve biçim olarak farklılık gösterir. Karın ağrısının en çok bilinen nedenleri arasında;

Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastalıklar nedeni ile karın ağrısı oluşabiliyor. Sadece karın boşluğundaki organlar değil akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısına neden olabilir. Ayrıca gaz sancıları karın ağrısının en önemli nedenlerinden birisidir.

Karın Ağrısı Tedavisi:

Karın ağrısının nedeni tam olarak anlaşılmadan bilinçsiz olarak ilaç alınmaması çok önemlidir. Ayrıca üşüttüğüm için karnım ağrıyor diye düşünüp karna sıcak uygulama yapmak çok yanlış bir davranıştır ve tehlikelidir. Bir tek adet döneminde olan karın ağrılarında ayakları sıcak tutmak karın ağrısını azaltacaktır. Bu nedenle karın ağrısının olduğu ve geçmediği durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Karın Ağrısında Mutlaka Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar:

**Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde karın ağrıları

**Ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması

**Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması

**Dışkıda kan görülmesi

**Karında gerginlik ve şişme olması

Tüm bu belirti ve bulgular doktor tarafından değerlendirilip ,bazı test ve işlemler sonucunda da karın ağrısının sebebi belirlenip tedavisi yapılacaktır.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.