Kansızlık


Anemi yani kansızlık çeşitli sebeplerden dolayı kişinin kanının vücudunda olması gereken miktardan eksik olması olarak  tanımlanabilir.Kansızlık çoğu kişi tarafından dikkate alınmasa da aslında çok önemli olan ve alttaki nedeninin mutlaka bilinmesi gereken bir durumdur.Doktorlar kansızlığın tek başına bir hastalık olmasından daha önemli olarak vücutta ki başka hastalıklaraın belirtisi olabileceğini belirtiyorlar.

Kansızlık,anemi

Kansızlık,anemi

Kansızlığının Nedenleri:

Kan kemik iliğinde yapıldığından kemik iliğinde kan yapımının azalması ya da faklı nedenlerle kan kaybının olması kansızlığının nedenleri arasında sayılabilir.Kan yapımının azalmasının en sık rastlanan nedenlerinin  başında demir eksikliği gelmektedir.Bunun dışında folik asit eksikliğine bağlı anemiler,B 12 vitaminine bağlı anemilerde bulunmaktadır.

Kansızlığının Belirtileri:

*Halsizlik

*Yorgunluk ya da çabuk yorulma

*Üşüme hissi

*Baş dönmesi

*İştahsızlık

*Saç dökülmesi

*Çarpıntı

*Konsantrasyon eksikliği

*Çalışma kapasitesinde azalma

Kansızlık hamilelerde erken doğumlara ,düşüklere ve bebeğin düşük kiloda doğmasına ve hatta bebek ölümlerine neden olabilir.

Kansızlık çocuklarda ise büyüme,gelişme geriliğine ve dikkat dağınıklığına sebep olabilir.Sık sık hastalanmaya ve öğrenme ve algılamada zorlanmaya sebep olabilir.

Kansızlık Tanısı Nasıl Konur?

Kansızlığın tanısı oldukça basit bir kan testi ile konabilir.Kansızlığın neden olduğunu anlamak için ise çeşitli kan testleri yapılabilir.Kronik kansızlık için altta yatan nedi bulmak ve tedaviyi buna göre yapmak önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.