Kalbinizi Koruyan Yiyecekler


Kalp sağlığına iyi gelen besinler

Kalp sağlığına iyi gelen besinler

Kalp sağlığı yaşlı , genç , hatta çocuk farketmez hepimiz için çok önemlidir. Bunun için kalp sağlığımızı korumalı ve kalbimiz için her zaman doğru şekilde beslenmeliyiz. bununla beraber bazı besinlerden özellikle tüketmemiz kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir.Kalp için yararlı olan besinleri sizlerde mutlaka tüketmelisiniz.

Balık: Özellikle  Omega 3 yağ asidi içeren somon, uskumru, ton balığı gibi balıklar kalp sağlığı için son derece faydalı.Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını önlüyor.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve yoğurt gibi yüksek kaliteli protein, kalsiyum, B vitamini, mineral ve düşük miktarda yağ içerdiği için kalp sağlığı açısından önemli.

Fasulye:Potasyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller içerdiğinden kan basıncını düzenler , ayrıca ko0lestrolü düşürmede etkili olduğundan damar tıkanıklığını önler.

Kuşkonmaz: Düşük kalorili bir gıdadır ve B6 vitamini, folik asit, C vitamini, keratin ve çeşitli lifler içerir.

Elma: Çözülebilen ve çözülemeyen 2 tür lif içerir. Çözülebilen “pektin” lifleri sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kolestrol gibi maddelerin damarları daraltmasını önlemeye yardım eder.

Arpa: Karbonhidrat deposu arpa, B6 vitamini, demir, çinko içerir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Muz: Potasyum içeriği nedeniyle bir mineral deposudur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

Pancar: Zengin bir potasyum ve folik asit kaynağıdır. Çok düşük kalorilidir. Sebzeler arasında en fazla doğal şeker içerenidir. Kötü kolestrolü düşürmede yardımcıdır.

Sarımsak: İçinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek kroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilmesi kalp sağlığını olumlu etkiler.

Balık yağı: Kanama zamanını uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkilidir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir.

Ceviz, fındık: Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam buğday unu: B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimi artırılmalıdır.

Yeşil çay: Çayda bulunan polifenoller, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır.

Domates-karpuz: Antioksidan özelliği olan laykopen yani likopen  içerdiği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı gözlenmiştir.

Soya: Yüksek protein içeriğinin yanı sıra içerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak günde 25 gram soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı saptanmıştır.

Keten tohumu: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içerdiğinden dolayı  kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.