Kahvaltının Önemi


Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.Sağlıklı olmak için kahvaltı yapmadan güne başlamamak  gerekir.Özellikle çocuklar için kahvaltısız bir yaşam düşünülmemelidir.Çocukların büyüme ve gelişmesinde önemli bir yere sahip olan kahvaltıyı tam olarak yapmaları gereklidir.Sağlıklı bir gelişim için mutlaka doğru ve dengeli beslenmek gereklidir.

Çocuklar ve kahvaltı

Sağlıklı ve dengeli beslenen çocukların bağışıklık sistemlerinin geliştiği ve kilolarını daha iyi korudukları görülmektedir.Ayrıca Düzenli kahvaltı yapan çocuklar da vitamin ve mineral eksikliği görülmemektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlü ve gelişmiş olması için çocuklar , protein ve karbonhidrattan zengin bir kahvaltı yapmalılar.har sabah kahvaltılarını yapan çocuklarının kan şekerlerinin  dengeli olduğunu ve kolesterol problemi yaşamadıkları görülmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre çocukların okula kahvaltı yaparak gitmeleri derslerdeki konsantrasyonlarında artışa, daha iyi okuma yeteneğine, ders notlarında artışa, arkadaşları ile daha iyi ilişkilerinde bulunmalarına neden olduğu belirtilmiştir.

Çalışmalar bizlere düzenli olarak kahvaltı  yapan çocukların enerji kaynağı olan karbonhidrat ve hücrelerin yapı taşı olan protein içeren besinleri tüketmelerinin, şekerli yiyecekler yada yağlı poğaça, kek tüketen  çocuklara göre derslerinde daha iyi performans göstermektedir.

Bunun yanı sıra kahvaltı seçeneği, posa (liften) dan zengin olan gevrek ve beraberinde süt tüketen çocuklarda kilonun korunması daha fazla gözlenmiştir.

Sabah ailenin işe yetişme stresi, zaman problemi, çocukların kendilerini aç hissetmemeleri, midelerinin bulanması, çocukların servis zamanının gelmesi kahvaltının atlanma nedenlerinden bazılarıdır. Ama kahvaltı etmek asla poğaça, kek, kruvasan yemek değildir. Çocuğunuza hazırlayacağınız daha hızlı ve besleyici bir çok kahvaltı seçeneği bulunmaktadır.Bunlara örnek olarak yağsız tost ve süt;meyveli yoğurt ya da süt ve müsli verilebilir.

Çocuklarınıza kahvaltı alışkanlığı kazandırırsanız bu konuda zorlanmazsınız;ayrıca evde kahvaltı yapamayan çocuklar için serviste yiyebilecekleri besinler hazırlamalısınız.

Unutmayın ki çocukların fiziksel,ruhsal ve psikolojik gelişiminde kahvaltının önemi fazladır.Bu nedenle çocuklarınıza mutlaka kahvaltı yaptırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.