İştah Kesen Yiyecekler


Zayıflamak isteyenler öncelikle iştahlarını azaltan besinleri tüketmeliler ki zayıflamak için daha kolay diyet yapabilsinler ve daha rahat kilo verebilsinler.İştahınızı dengeleyecek ve sizi tok tutacak besinlerden bazılarını yazımızda sizlerle paylaşıyorum.

Zayıflatıcı besinler

Zayıflatıcı besinler

Krom:

Krom tam anlamıyla bir mineraldir. Krom içeren besinler tükettiğiniz zaman kesinlikle açlık hissi duymazsınız. Krom içeren besinler size tokluk hissi vererek az yemek yemenizi doğal olarak da zayıflamanızı sağlar. Krom içeren yiyecekler tok kalmanız ve zayıflamanızın yanı sıra insülün dengenizi ayarlayarak, kan şekerinizi de dengeler.

Krom içeren besinler: Ceviz, fındık bol tahıllı ekmek, et, yeşil fasulye, brokoli ve baharatlar. Baharatlardan da özellikle tarçın sizi tok tutmaya bire bir gelir. Bunun yanında ceviz ve fındık krom içermesine rağmen mümkün mertebe az tüketin, zira içerdiği yüksek oranda kalori ile zayıflamak yerine tam tersi kilo almanıza sebep olabilir. Örneğin fındığı gün içinde 2 kahve fincanından fazla tüketmemelisiniz. Cevizi de günde 5 adet den fazla yememelisiniz.

Karbonhidratlar:

Bize sürekli diyet yaparken karbonhidratlardan uzak durmamız gerektiği öğütlendi. Ancak karbonhidrat içeren besinlerin içinde sizi tok tutan miktarda vitaminler vardır. Burada dikkat etmeniz gereken tek konu; gün içinde alacağınız karbonhidratın miktarı. Örneğin günde 4 dilim tahıllı ekmek, günde iki öğün makarna veya bulgur pilavı sizi hem tok tutar hamda kilo almanızı sağlamayacak derecede miktarı yeterlidir. Birde karbonhidrat içeren besinlerin yanına, protein içeren besinleri koymazsanız hem tok olursunuz hamda kilo almazsınız.

Triptofan:

Triptofan tam bir aminoasittir. Triptofan, bedeninize mutluluk hormonunu salgılayarak, stressiz bir diyet dönemi geçirmenizi sağlar. Böylece hem tok hem de mutlu hissedeceğiniz bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz. Triptofan içeren besinlere değinmek gerekirse; muz, yulaf, peynir, avokadoyu sayabiliriz. Sabah kahvaltılarınıza sütle birlikte yulafı koyduğunuzda ara öğünlere muzu koyduğunuzda, avakadoyu da salataların içine doğradığınızda oldukça besleyici, tok tutucucu ve kendinizi sinirli hissetmeden geçireceğiniz bir diyet dönemi yaşamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.