İshale İyi Gelen Yiyecekler


ishal

ishal

Günde üç kereden fazla ya da gevşek kıvamlı ve sulu dışkılamaya ishal denir. pek çok kişinin günlük yaşamında karşılaşabileceği bir sorun olan ishal ciddi sonuçları olabilen bir hastalıktır. ishal çoğunlukla yiyecek ve içeceklere bağlı olarak gelişebilir. Bunun dışında sigara ve alkol tüketimi, gıda zehirlenmeleri, gıda allerjileri, besin intoleransı, besin değişiklikleri ve kronik bazı hastalıklar ishale sebep olabilir.

İshal belirtileri:

*Sulu veya cıvık dışkılama,

*Acil dışkılama ihtiyacı ve bunu tutamama,

*ssSürekli tuvalete gitme isteği,

*Susuzluk,

*Bulantı ve kusma,

*Ateş yükselmesi,

*Halsizlik,

*Karın bölgesinde gaz ve ağrı

Evde İshal tedavisi:

İshalde en önemli olan kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Bunun için bol miktarda sıvı tüketmek gerekir. Sıvı kaybı ile birlikte ciddi problemler ortaya çıkabilir. Sıvı kaybını yerine koymak için evde hazırlayacağız tuzlu ve şekerli su tedavide oldukça önemlidir.

İshal için tuz, şeker ve su karışımı:

1 litre ılık su içine 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışımın her dışkılama sonrası yarım su bardağı içilmelidir.

İshali Geçiren Yiyecekler:

İshal geçmesinde yediğimiz yiyecekler önemlidir. İshalin tedavisinde posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bağırsakların çalışma sisteminin düzenlemesinde yararlı olacağı için ishale iyi gelecektir. Havuç, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran ishali olanlarda tüketilmesi gereken besinlerdir.  İshali olan kişinin iştahsızlığı olsada bu besinleri tüketmesi ishalin tedavisi için önemlidir.

-Muz

– Şeftali

– Elma

– Peynir

– Zeytin

– Ekmek

– Az yağlı makarna

– Haşlanmış patates

-Patates püresi

– Pirinç çorbası ya da pirinç lapası

-Ahududu yaprakları ishal kesicidir

– Böğürtlen –

– Gül yaprakları çay gibi kaynatılıp içilirse rahatlık verici ve ishal gidericidir. * Kestane ağacının yaprakları kaynatılıp, içilirse ishali önler.

-Koyu çay-

* Kızılcık’ın en etkin olduğu rahatsızlık ishaldir. Kabızlık yapar.

-Misk otu kötü kaynatılarak içildiğinde ishali önler.

-Yabani armut (ahlat) pişirilerek yendiğinde ishali önler.

İshal olan kişi az ve sık sık beslenmeli ve beslenmedeki yağ oranı azaltılmalıdır.Kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalıdır

İshale karşı kahve telvesi, kuru çay kesinlikle yenmemelidir.

İshali geçirmek için kahve telvesi, kuru çay yemek ishali kesmeyeceği gibi, midenin ve bağırsakların da tahrişine neden olabiliyor.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.