İdrar Kaçırma, İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi


kadınlarda idrar kaçırma

kadınlarda idrar kaçırma

İdrar kaçırma kadınların neredeyse yarısında görülen hem fiziksel hem psikolojik problemleri beraberinde getiren bir rahatsızlıktır.Kadınlarda sıklıkla olmakla beraber erkeklerde de görülebilir.

İdrar Kaçırma:

Günlük işlerin yapımı esnasında istemsiz olarak idrarın aniden mesaneden dışarı çıkmasına idrar kaçırma denir. İdrar kaçırma genellikle kadınlarda görülse de erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır.

İdrar kaçırma genellikle idrar yolundan olsa da bazen kalın bağırsak yolu ile ya da kadınlarda genital organ yolu ile de olabilir.İdrar kaçırma kişilerde sadece fiziksel değil psikolojik pek çok rahatsızlığa da neden olur.

İdrar kaçırma ileri derece olduğunda hapşırma, aksırma,öksürme, egzersiz, yürüme ,oturma veya ağır bir eşya kaldırma esnasında olabilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri:

İdrar kaçırma nedenleri arasında üriner sistem enfeksiyonları, idrar yolu problemleri,prostat büyümesi,çok,sık ve zor doğum yapmak  gibi nedenlerle olabilir.

 • İlerleyen yaş
 • Fazla kilolu olmak, obezite
 • Kalıtımsal sebepler
 • Kabızlık
 • İdrar enfeksiyonları (kadınlarda sistit, mesane iltihabı)
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • İdrar taşları ve tümörleri
 • Zor doğumlar,fazla doğum yapmak
 • Menopozla ilişkili hormonal değişiklikler
 • Şua ( ışın ) tedavisi
 • Sinirsel hastalıklar
 • Erkeklerde görülen prostat büyümesi
 • Kadınlarda devamlı idrar kaçırma sebepleri : mesane-vajina arasında ya da böbrekle mesane arasındaki idrar borusu (üreter) vajina arasında oluşacak birleşmeler
 • Kontrolsüz şeker hastalığı
 • Alkolizim
 • Prostat kanseri için yapılan ameliyatlar
 • Adele gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları da idrar kaçırmaya sebep olabilir.
 • Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan hastalıklar (demans, alzheimer, damarsal hastalıklar vb)

İdrar Kaçırma Tedavisi:

İdrar kaçırma tedavisi idrar kaçırmanın türüne ve şiddetine göre değişiklik gösterir. İdrar kaçırma tedavisi ilaç ile ,ameliyet ile veya  ilaç ya da ameliyat olmayan tedavi etmektir ki bu da egzersiz  ile olabilir.

Ameliyat ya da ilaç olmadan tedavi yöntemi:

Burada amaç, idrar kaçırmaya sebep olan kabızlık, şişmanlık,sigara içmek ve çok sıvı alımının önlenmesi gibi faktörleri engellemektir.Bunun yanında pelvis tabanını yani sfinkter kaslarının zayıflığının giderilmesi sayılabilir ki bunun için de Kegel egzersizleri önerilir.

Kegel egzersizleri:

Leğen kemikleri arasında kalan bölgeye Pelvis denir. Pelvis bölgesinde pek çok kas vardır ve bu kasların güçlü olması idrar kaçırmaya engel olabilir.Bu nedenle  pelvik kaslarını çalıştırmak gerekir. Pelvis kaslarının çalıştırılması, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar akımının durdurulması ve bir süre tutulması ile sonra tekrar gevşetilmesi ile olur.

Kegel egzersizlerinin yararlı olabilmesi için gün boyu 200 kere pelvik kaslarının kasılması ve gevşetilmesi gereklidir. Egzersiz 5 yavaş, 5 hızlı hareket şeklinde ve  günde en az 5 kere yapılmalıdır. Ayrıca hamilelik süresince de kegel egzersizleri en az günde 3 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 kez sfinkter egzersizleri yapılmalıdır. Kegel egzersizleri Özellikle doğum sonrası sık olarak görülen öksürmek, aksırmak, gülmek ile idrar kaçırmayı engellemektedir.

İlaçla tedavi :

İdrar kaçıran kişinin doktorunun uygun gördüğü ilaçların düzenli kullanılması ,ilaçla tedaviye uygun kişilerde yarar sağlar.

Cerrahi tedavi ( Ameliyat) :

Gerçek stres tipi idrar kaçırmanın tedavisi,  pek çok farklı ameliye tekniği ile düzeltilebilir.

Kadınlar İdrar Kaçırma:

Özellikle ilerleyen yaşlarda, menapoz sonrasında ,çok doğum yapmış olanlarda ve özellikle 30 yaşını geçmiş kadınlarda idrar kaçırma daha sık görülebilir. Genç kadınlarda bile zaman zaman görülebilen ve her nerdeyse her 4 kadından birinde idrar kaçırma karşımıza çıkan bir sorundur.

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin en önemli sebebi genetik yatkınlıktır. Bağ dokusu, genetik olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan kişilerde idrar kaçırma daha sık görülür.

Genital organların sarkma nedenleri ise çoğunlukla zor ve sık doğumlar, kronik öksürük ve astım hastalığı, ağır yük kaldırma, kronik kabızlık, aşırı şişmanlık gibi nedenlerden olur.oluşur.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.