Horlama Nedir ve En Çok Kimlerde Görülür?

horlama nedir ve nasıl geçer

horlama nedir ve nasıl geçer

Horlamak özellikle horlamayı yaşayan kişilerde değil horlayan kişi ile birlikte uyuyan kişilerde şikayete neden olan bir rahatsızlıktır. Horlamanın çeşitli nedenleri vardır ve kişiler için ciddi sorun oluşturur.

Horlama üst hava yollarındaki rahatsızlıklar ve tıkanıklık dolayısıyla meydana gelmektedir ve nefes alma konusunda sıkıntı yaşatmaktadır. Erkeklerde 20 yaş üzerinde 10 erkekten 5’inde görülürken, kadınlarda ise 40 yaş sonrası menopoz dönemlerinden sonra başladığı görülmektedir.

Horlamaya sebep olan başlıca sebepler ise şunlardır:

– Aşırı kilo problemi

– Burun eğriliği

– Dilin normalden büyük olması

– Sinüzit

– Geniz eti

– Alt çenenin küçüklüğü.

Horlama en çok kimlerde görülür?

Dil ve boğaz kasları gevşek yapıda olanlarda: Gevşek kaslar, sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay, alkol ya da ilaç alarak gevşemiş kişinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar.

Boğaz dokusu kalın olanlarda: Büyük bademcik ve geniz eti, çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda, kalın boyun dokusu horlamaya sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörler de nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak damağı ve küçük dili, normalden uzun olanlarda: Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması, boğaza doğru hava yolunu daraltır. Küçük dil, hava yoluna sarktığı için horlamaya neden olur.

Burun tıkanıklığı olan kişilerde: Burun tıkanıklığı olan kişi, havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum, boğazda çökmüş durumda olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle, burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Bu durum, neden bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları, bu tip burun tıkanıklığının nedenlerinden biridir.

Horlamanın Tedavisi:

Horlamanın tedavisi elbette  mümkündür ancak bu noktada önemli olan şey teşhisin doğru konulmasıdır.Örneğin geniz etinde oluşan bir problem ilaç tedavisi ile çözülemez bu ancak cerrahi bir müdahale ile sağlanabilir.Bunun yanı sıra üst solunum yollarında bir probleminiz olabilir bu noktada ilaç tedavisi mümkündür.

Horlamanın tedavisi konusunda net bir çözüm yöntemi yoktur,ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale uygun görülür,öncelikle hastanın sorunu ortaya konulur ve duruma göre müdahale yapılır.

Uvulopalatofarengoplasti: Uzun yıllardır uygulanan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Bademcik ve sarkık damaklarda uygulanır. Ameliyat sonrası boğaz ağrısı görülmesi normaldir ve kesin çözümlü bir ameliyattır.

Lazer Cerrahisi: Küçük dile uygulanan lazer tedavisidir. Uygulama daha kolay ve başarı oranı da yüksektir. Tedaviden sonraki dönemde yutkunma problemleri ve boğaz ağrıları normaldir.

Horlamamak için yapılacaklar:

1- Kilo vermek, güçlü bir kas yapısına sahip olabilmek için düzenli bir hayat ve egzersiz programı uygulayınız.

2- Uyumadan önce, uyku ilaçları, sakinleştiriciler ve antihistaminik ilaçlardan kaçınınız.

3- Alkol ihtiva eden içeceklerden uzak durunuz.

4- Uyumadan 3 saat önce yemek yemeyi bırakınız.

5- Aşırı yorgunluktan kaçınınız ve düzenli uyuyunuz.

6- Sırt üstü yatmaktansa, yan yatmayı deneyiniz.

7- Yatağınızın baş kısmını ayak kısmından 20 santimetre kadar yukarıya kaldırınız.

Not:Bu bilgiler kesinlikle paylaşım için olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz. Sadece hastalıkların anlaşılması ve de hasta ve yakınlarının hastalıklar hakkında bilgi edinmesini sağlamak amaçlıdır. Sağlıkla ilgili herhangi bir sorunda mutlaka doktorunuza gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.