Horlama Nedenleri Nelerdir?

horlama sebepleri

horlama sebepleri

Horlamak sadece uyuyan kişinin değil birlikte uyuduğu kişininde şikayet sebebidir. Hatta çoğunlukla horlamak genellikle kişinin değil birlikte uyuduğu kişinin şikayet sebebidir.Horlamak bazen zararsız bir sağlık sorunu iken bazen ise ciddi bir sağlık sorunudur.

Horlama esnasında duyulan gürültülü ses, solunan hava, burun ve boğaz arkasından rahat bir şekilde geçemediğinde ortaya çıkar. Uyku sırasında gevşeyen, yumuşak damak, dil ve boğaz dokuları solunum yolunu daraltır ve havanın geçişi sırasında da gürültülü bir şekilde titreşirler. Bu ses yani horlama, uyumakta olan kişinin nefes almakta zorlandığı anlamına gelir.

Horlamanın geçmesi için yapabileceğiniz değişiklikler ise, kilo vermek, uyurken yan yatmak ve uyurken alkol almamak yer alır.

Horlamanın Başlıca Nedenleri:

Fazla kilolar: Obezite ya da fazla kilolar horlamayı kötüleştirebilir çünkü boyundaki yağ fazlası solunum yolunun darlaşmasına neden olur. Üstelik yağ dokularıyla birlikte boğaz ksımında titreşen yumuşak doku miktarı çoğaldığı için horlamalar da daha gürültülü olur. Kilo vermek boynun incelmesine ve daha rahat nefes alınmasını sağlayabilir. Ancak eğer kilo sorununun yanı sıra horlamayı tetikleyen başka nedenler de aynı anda görülüyorsa, sadece kilo vermek horlama problemini çözmeye yeterli olmayacaktır.

Uyku pozisyonu: Alıştığınız uyku pozisyonu horlamanızın da nedeni olabilir. Yan yatmaktansa sırt üstü yatmak boğaz kaslarında gevşemeye ve daralmaya neden olur. Bu durumun sonucu da genellikle horlamadır. Derin uyku sırasında hangi pozisyonda yattığınızı kestirmek elbette mümkün olmayacaktır ancak kendi horlamanıza uyanır ve kendinizi sırt üstü yatarken bulursanız, sağa ya da sola dönerek uyumayı deneyebilirsiniz.

Alkol: Boğaz kaslarının horlamaya neden olacak şekilde rahatlamasına belirgin biçimde neden olan başlıca etkenlerden biri de alkoldür. Alkolün gevşetici etkisini vücudunuzun genelinde hissedebilirsiniz ancak eğer horlamak istemiyorsanız, özellikle de yatmanıza yakın alkol almamalısınız. İçki içtiğiniz saat ile uyku saatiniz birbirine ne kadar yakınsa, horlama ihtimali de o kadar yüksek olur. Anatomi: Ağzınızdaki dokuların şekli horlamanızın açıklaması olabilir. Solunum yolu ne kadar darlaşırsa o kadar yüksek bir horlama sesi duyulur. Örneğin normalden daha uzun ve yumuşak bir küçük dil oldukça gürültülü bir horlamaya neden olacaktır. Diğer fiziksel nedenler arasında şişmiş lenf bezleri veya bademcikler, horlama nedeni olarak sayılabilir.

Alerjik rinit (saman nezlesi): Toz ya da polen gibi alerjik tepki vermenize neden olan bir alerjen soluduğunuzda, daha çok gözlerde ve burunda çeşitli belirtilere neden olan bu duruma saman nezlesi adı verilir. Bu belirtilerin başında da burun akması, geniz akıntısı ve sinüs iltihabı gelir. Bunların hepsi de solunum yollarında tıkanıklığa ve dolayısıyla horlamaya neden olacak belirtilerdir.

Sinüzit: Sinüs boşluklarının iltihaplanmasına sinüzit veya sinüs enfeksiyonu denir. Alerji, soğuk algınlığı ya da burundaki şekil bozuklukları sinüzite neden olabilir. Sinüs boşluğu bakteri ya da virüs yüzünden şişer ve mukoza salgısı sinüslerde birikir. İltihap sinüslerde ağrıya, basınca, ciddi tıkanıklıklara ve geniz akıntısına yol açabilir. Sinüzitin nefes almayı zorlaştırması uyku sırasında bu nedenle horlamaya sebep olur.

Şekil bozuklukları: Burun eğriliği gibi burun anormallikleri horlamaya yol açabilir. Bu duruma eklenecek fazla kilolar, sırt üstü yatmak veya alkol gibi diğer nedenlerle birlikte horlamanız çok daha kötü bir hal alabilir.

Uyku apnesi: Solunum yolu kasları, çenenin pozisyonu, büyük bir dil ya da büyük bir küçük dil gibi nedenlerle boğazın tıkanması sonucu uyku apnesi yaşanabilir. Uyku apnesi, uyku sırasında solunum yolunun kısmen ya da tamamen kapanması ve nefesin durması anlamına gelir. Uyuyan kişi soluksuz şekilde uyanabileceği gibi bazen de kapanmaların farkında olmayabilir. Bu tıkanıklık, saatte 10 ya da 100 kez tekrarlayabilecek bir durumdur. Ancak nefessiz kalınan süreler uzunsa (10 saniye ve üzeri), oksijensizlik vücut için tehlike yaratmaya başlar.

Uyku apnesi olan kişiler genellikle çok gürültülü bir şekilde horlarlar. Bazı kişiler yeterince uyumalarına rağmen neden uyandıktan sonra hiçbir zaman kendilerini dinlenmiş hissetmediklerini anlayamazlar. Bu durumun nedeni uyku apnesi olabilir. Uyku apnesinin kalp sağlığını hatta kişilerin hayatını tehdit ettiği bilinmektedir.

Not:Bu bilgiler kesinlikle paylaşım için olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz. Sadece hastalıkların anlaşılması ve de hasta ve yakınlarının hastalıklar hakkında bilgi edinmesini sağlamak amaçlıdır. Sağlıkla ilgili herhangi bir sorunda mutlaka doktorunuza gitmelisiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.