Güneşten Korunma Yolları


Güneşten korunma yolları

Güneş hem yararlı hem de zararlı ışınları ile hayatımızın içinde var olmaya devam ediyor.Özellikle yaz aylarında sadece deniz kıyısında,plajda ya da havuzda değil açık havada da  güneşten korunmak gerekir.Tabi yaz ayları dışında da güneşte özellikle uzun süre kalanlar güneşten korunmak için önlem almalılar.Güneşten korunma ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

*Ultraviyole ışınlarının en güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaya ve açık hava aktivitelerini mümkün olduğunca sınırlandırmaya özen gösterin.

*En az 30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu tercih edin. Koruyucunuzu her saatte bir yenileyin.

*Terleme ya da yüzme sonrasında güneşten koruyucunuzu tekrar sürün.

*Güneş koruyucularının etkinliği SPF olarak adlandırılan bir faktörle ölçülmektedir. Kullanacağınız güneş koruyucunun en az 30 faktörlü olmasına dikkat edin. Ancak SPF’nin sadece UVB ışınlarına karşı korumayı ölçtüğü unutulmamalıdır. Kullanacağınız güneş koruyucunun deri yaşlanmasında, güneş yanıklarında ve kanser oluşumunda etkili olan UVA’ya karşı da etkili olabilmesi için en az 30 SPF faktörlü olması yanında parsol, mexoryl, titaniumdioksid ve zinc oksid gibi maddeleri içermesi önemli.

*Suyun verdiği serinlik hissi sizi aldatmasın. Çünkü güneş ışınları zararlı etkilerini su içinde bile gösterebiliryor. Dolayısıyla korunmasız bir şekilde suda bulunmamaya dikkat edin.

*Açık havada, sıkı dokunmuş, kol ve bacaklarınızı kapatan uzun giysileri tercih edin.

*Güneşten  kenarlı, enseyi ve kulaklarınızı da koruyacak özellikteki şapkaları kullanın.

Yazlık şapka modellerine bakmak için buraya bakmanızı öneririz.

*Katarakt oluşma riskini azltmak için UV korumalı güneş gözlüklarinden yararlanın.

*Güneş cilt üzerindeki harabiyetin çoğu 18 yaşına kadar geliştiğinden çocuğunuzun cildini korumak için küçük yaşlardan itibaren güneş koruyucu kullanmasına özen gösterin.

Güneş yanığı ve tedavisi için buraya bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.