Güneşin Zararları


güneşin zararları

Yaz aylarında bronzlaşmak cazip olsada ,güneşin aldatıcı ışınlarına sakın inanmayın:gÜneşin zararlı ışınları birçok hastalığa ve kansere neden oluyor.

Her  yıl 200 bin kişi öldürücü cilt kanserlerinden olan ‘melanoma’ya yakalanıyor.100 milyon nüfuslu bir ülkede her yıl yaklaşık 3 bin 500 kişi cilt kanserine yakalanarak ölüyor. Bundan kaçınmanın en kolay yolunun aşırı güneşe maruz kalmamak.

Esmer ve koyu tenli insanlarda güneş maruziyetini daha çok tolere edebiliyor, fakat bu melanoma’ya yakalanmayacakları anlamına gelmiyor. Eğer cildinizin bronzlaşma yeteneği azsa dikkatli olmanız gerekiyor..

Sarışın tenli, mavi-yeşil-ela gözlü, açık sarı-kırmızı renk saçlılar, ciltleri bronzlaşmak yerine güneş yanığı olanlar, daha önce  güneş yanığı geçirmiş olanlar, derisinde ben-çil olanlar, cilt hastalığı genetikliği bulunanlar risk taşıyor.

Melanoma yani cilt kanseriden korunmanın yolları:

* Plaj, havuz ve benzeri yerlerde saat 10.00-16.00 arasında kesinlikle güneş banyosu yapılmamalı.

* Yaz boyunca doğrudan güneş alan yerler yerine daima gölge alanlar tercih edilmeli.

* Özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında daima geniş siperli şapka ve kapalı elbiseler giyerek baş boyun ve yüzler güneşten korunmalı.

* Yaz aylarında daima UV-A and UV-B’yi tam süzen gözlükler kullanılmalı.

* Yüzerken ya da güneşlenirken bedenin açık yerleri en az 30 faktörlü güneş kremleri ile korunmalı.

* Güneşten korunmanın en iyi yolunun gölge olduğu unutulmamalı ve bu nedenle de plaj havuz ve benzeri alanlarda şemsiyesiz oturulmamalı.

* Özellikle çocuklar ile 35 yaşın altında olanlar, doğrudan güneş ışığına maruz kalacak şekilde güneş banyosu yapmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.