Güneş Yanığı ve Tedavisi


güneş yanığı ve tedavisi

Güneş yanığı çoğunlukla güneş koruyucu krem kullanmadan güneş ışınlarına direkt maruz kalma sonucu oluşur.

Güneş yanığının belirtileri; Kötü görüntüsünün yanı sıra ,ağrı,kaşıntı ve batma hissini de beraberinde getirir.Bazen su toplanması da görülebilir.

Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda tehlikeli olabilen güneş yanığı için mutlaka doktora başvurmak gerekir.Bunun için hastanelerin acil servislerinden yardım alabilirsiniz.

Güneş yanığı olan kişi vücudun kaybettiği suyu yerine koymak için mutlaka bol bol su içmelidir.Sıvı almak kaybedilen suyu yerine koyacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Güneş yanığı olunca eğer doktora danışmadan ağrı kesici alacaksanız aspirin dışında bir ağrı kesici içmelisiniz.Kesinlikle aspirin içmeyin.

Bir örtünün arasına buz doldurup, güneş yanığı olan bölgeye buz uygulamak ağrının kesilmesine ve yanığın iyileşmesine yardımcı olur. Buzu direk yanık bölgeye uygulamayın,mutlaka  bir örtü içerisinde yanık olan bölgeye uygulayın.

Yine soğuk su ile ıslatılmış bez ve üzerine biraz da nemlendirici krem yanık bölgeye iyi gelir.Güneş yanığı kremleri de kullanılabilir.Güneş yanığı olan bölge mutlaka nemlendirilmelidir.

Güneş yanığı olduktan sonra yanık geçinceye kadar  güneşe maruz kalmayın. Güneş kremleri yanık olan bölgeye sürüldüğünde iyi gelir.Güneş yanığınız 5 gün içinde geçmezse veya su toplamışsa mutlaka doktora başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.