Güneş Gözlüğü Alımında Dikkat Edilecekler

Güneş gözlüğü alımında dikkat edilecekler

Güneş gözlüğü kullanımı günümüzde oldukça yaygın,sadece sağlık açısından değil aynı zamanda moda olarak ta kullanımı çok yaygındır.Güneş gözlüğü alırken şeklinin dışında en başta sağlımızı koruyacak olanları seçmemiz gerektiğini unutmayalım.

*Güneş gözlüklerinin mutlaka Uv koruması olaması gerekir.UV koruması olmayan güneş gözlükleri yarardan çok zarar verecektir. UV filtresi”, gözlük camının koyuluğundan bağımsızdır ve gözlük camının hamurundabulunur. Dolayısıyla güneş gözlüğünün gözü koruma özelliği camların koyuluk derecesinden çok camların kalitesine ve UV filtresinin bulunmasına bağlıdır.

*UV 400 dereceli güneş gözlükleri günlük kullanımda oldukça yeterli olurken,plajda ve dağlık bölgelerde yetersiz olabilir.

*Emilim veya diğer adıyla absorbsiyon işlevinin anlamı, renkli gözlük camlarının ışığı geçirme oranıdır.  Kuzey kesimlerde kullanım için %50 ile %70 arası emilim değerleri yeterlidir. Çok aydınlık ortamlarda, örneğin plajda veya karlı arazide, %85 oranında emilim değerlerine yönlenmek gerekir.

*Güneş gözlüğünde camın rengide öçnemlidir.Kahverengi ve füme renkli camlar, çevre renklerinin algılanmasında en az hataya neden olur. Diğer renklerde ise insan gözünün alışmak için belirli bir süreye ihtiyacı olur.  Gözlük camı renginin, UV koruması üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

*Kaliteli gözlük camlarında kabarcık, pul ya da bir düzensizlik olmaz. Parmakla bastırılınca cam esnemez. Güneş camının içinden bakarak odaklanılan bir nesnede, gözlük hareket ettirilince deformasyon ve kayma oluşmaz.

*Güneş camları, gözleri yanlardan, yukarıdan veya yansıma ile aşağıdan gelen güneş ışınlarına karşı koruyacak şekilde bir büyüklüğe sahip olmalıdır.

*Araba kullananların takacağı güneş gözlüklerinin çerçevesi ince olmalıdır ki,görüş alanınnı etkilemesin.

*Güneş gözlüğü kişinin baş ve yüz şekline uygun olmalıdır.

*Güneş gözlüğü yapılacak aktiviteye göre seçilmelidir.Plajda kullanılan gözlükle ,günlük ortamda kullanılan gözlük arasında fark olmalıdır.

*Güneş gözlüğü normalde gözlük silme beziyle temizlemeli;yıkanacağı zaman ise su altında bulaşık detarjanı ve parmakla yıkanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.