Göz Sulanması


göz sulanması

Gözlerde sulanma kişiye rahatsızlık veren bir durumdur.Sürekliliğinde ise bu rahatsız durum artacaktır. Göz sulanmasın niye olur ve nasıl geçer diyorsanız yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

Göz sulanması genel olarak iki nedenden olabilmektedir. Bunlardan ilki gözyaşının normalden fazla olmasıdır. Göz içerisine normalden fazla gözyaşı geldiğinde, gözlerdeki gözyaşı sıvısını almakla görevli sistem yeterli gelmez ve göz içerisinde fazla biriken sıvı gözü sulandırır.

İkinci neden ise  gözyaşını alan sistemdeki sorunlardır. Gözde normal seviyede göz suyu varsa bile, bu göz suyunu almak için var olan sistem herhangi bir nedenle işini yapamıyorsa, gözde sıvı birikmesi olmaktadır.

Fazla gözyaşının olmasının nedenleri arasında gözdeki iltihaplar, göze kaçmış olan yabancı cisimler veya ağlamak sayılabilir. Bunun gibi durumlarda göz içerisindeki sıvı olağandan fazla miktarda artar ve göz sıvısını çeken mekanizma yetersiz kalır. Bu durumda göz içerisinde biriken fazla sıvı, göz içerisine sığamaz duruma gelir ve yanaklardan akar.

Gözyaşı fazla miktarlara ulaşınca bulanık görme meydana gelir. Bunun nedeni; göz üzeri kalın bir sıvı kaplanır ve bu sıvı, göze gelen ışığın kırılmasına neden olur.Göz içerisindeki sıvıyı alan sistemdeki sorunlar da göz sulanmasına neden olmaktadır.

Göz yaşı  sıvısının alındığı kanallarda tıkanıklıklar olabilmektedir. Bu tıkanıklıklar iltihabi veya mekanik nedenlerden dolayı olabilir. Eğer göz suyu kanallarında herhangi bir mikrop birikmesi oluştuysa göz suyu kanalları tıkanacaktır. Bu durumda gözde, göz suyu birikmesi olacaktır.

Bir başka göz suyu boşaltım sistemi sorunu da göz kapağındaki fiziki bir bozukluk nedeniyle meydana gelir. Fazla göz suyunu toplayan sistemin ucu, normalden daha fazla dışarıya doğru çıkmış ve göz suyuyla temas etmiyor olabilmektedir. Bu durumda  göz suyunu emen sistemin ucu göz suyuna temas etmezse göz suyu çekilmez ve gözde yaş birikmesi olur.

Öncelikle gözde sulanmaya neyin neden olduğu tespit edilmelidir. Bunun için çeşitli testlerle iltihaplanma, yabancı cisim vs. olup olmadığı tespit edilir. Ayrıca, gözyaşı kanallarında tıkanıklık olup olmadığı da kontrol edilmelidir.Göz sulanmasının tedavisi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.