Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

folik asit bulunan yiyecekler

folik asit bulunan yiyecekler

Folik asit diğer adı ile folasin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suda çözünen B grubu vitamindir. B9 vitamini olarak ta geçen folik asit kırmızı kan hücresi, deri hücresi gibi yeni hücre üretimi için gereklidir. Özellikle hamilelik döneminde fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve fetüsla ilgili deformasyonlara karşı etkili olan folik asit aynı zamanda  vücut dokularının üretimi için önemlidir.Bazı kanser türlerine  ve Alzheimer hastalığına karşı koruma da sağlar. Bununla birlikte folik asit ruhsal sağlığın korunmasında da oldukça önemlidir.

Folik asit eksikliğinde baş ağrısı,iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, çarpıntı ve çeşitli davranış bozukluları görülebilir.Ayrıca depresyon, zihinsel ve fiziksel yorgunluk ve diş dokularında problemler olabilir.

Folik asit içeren sebze ve meyveler ile birlikte folik asit içeren besinleri tüketerek folik asit eksikliğinden korunabilirsiniz.Yeterli folik asit alarak çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz.

Koyu Yapraklı Sebzeler:

Folik asit “foliage – yeşillik” kelimesinden türemiştir. Bunun nedeni yeşil yapraklı sebzelerin folik asit yönünden zengin olmasıdır. Örneğin bir kap ıspanak 263 mcg (mikrogram) folik asit içerir. Ya da bir kap lahana, şalgam veya marul günlük folik asit ihtiyacını karşılamanıza yeter.

Kuşkonmaz:

Diğer sebzelere göre daha yüksek oranlarda folik asit içeren kuşkonmaz ayrıca A, K ve C vitamini gibi gerekli vitaminler açısından da iyi bir kaynaktır. Bir kase haşlanmış kuşkonmaz günlük folik asit ihtiyacının %65’ini karşılar.

Brokoli:

Lif bakımından zengin ve beta-karoten, C vitamini, demir ve kalsiyum gibi mineraller bulunan brokoli aynı zamanda folik asit yönünden oldukça zengindir. 5-6 adet haşlanmış brokoli günlük folik asit ihtiyacının %24’ünü karşılar.

Bamya:

Sindirim sisteminde istenmeyen toksinlerin temizlenmesine ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bamya yüksek oranlarda folik asit içeriyor.

Brüksel Lahanası:

A, C ve K vitamini ile potasyum ve manganez bakımından zengin olan Brüksel lahanası bir kase tüketildiğinde günlük ihtiyacın %25’ini karşılar.

Karnabahar:

Bir kase karnabahar günlük folik asit ihtiyacının %24’ünü karşılar. C vitamini açısından da zengindir.

Pancar:

Karaciğer temizliği için birebir olan pancar antioksidan ve folik asit yönünden en iyi kaynaklar arasında.

Turunçgiller:

Diğer meyvelere göre daha yüksek oranlarda folik asit bulunan portakal ve diğer tüm narenciye çeşitleri sıvı ya da katı halde tüketilebilir. Hatta bu meyvelerin suyunu içerek daha yüksek oranlarda folik asit alabilirsiniz.

Avokado:

Gerekli yağ asitlerini, K vitamini ve folik asit içeren avokado bir kase tüketildiğinde günlük ihtiyacın %22’sini karşılar.

Mercimek, Fasulye ve Bezelye:

kalsiyum, protein, potasyum yönünden zengin fasulyeden bir kase yemek günlük folik asit ihtiyacının neredeyse yarısını, bir tabak mercimek ise günlük ihtiyacın %90’ını karşılar.

Kuruyemişler:

Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam ve keten tohumu yüksek oranlarda folik asit içerir. Bunun dışında fındık ve badem de iyi birer kaynaktır.

Kereviz:

Bir kase çiğ kereviz günlük ihtiyacın %8’ini karşılar. Ayrıca böbrek taşları içinde oldukça etkilidir.

Bunların dışında folik asit içeren diğer besinler arasında haşlanmış mısır, kabak, greyfurt, çilek ve ahududu bulunur. Folik asit bulunan besinlerden en yüksek verimi alabilmek için tavsiye edilen pişirme yöntemi buharda pişirme ya da haşlamadır.

Vucudumuz bazı durumlarda folik aside daha çok ihtiyaç duyar . Vücudumuzun folik aside daha çok ihtiyaç duyduğu zamanlar , gebeliğin ilk 4 haftası, diyaliz tedavisi sırasında, bazı kansızlık türlerinde, karaciğer rahatsızlıklarının  tedavisi sırasında, çölyak hastalığı, emzirme dönemi ve sigara içenler daha fazla folik aside ihtiyaç duyarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.