Fibromiyalji Tedavisi


Fibromiyalji 3 aydan uzun süren sürekli ağrıların bulunduğu kronik inatçı bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.Uykusuzkluk ya da uykudan dinlemeden kalkma,kronik yorgunluk ve uzun süren yakınmalarla karekterize olan ve yumuşak doku romatizması olarak ta adlandırılan Fibromiyaljinin tedavisi zor olmakla beraber yaşam tarzında ve alışkanlıklarda yapılacak bazı değişiklikler ağrıları ve yorgunluğu azaltabiliyor.

 

Fibromiyalji

Fibromiyalji

Spor yapmalısınız:

Düzenli egzersiz yapıldığında ağrıların şiddeti azalıyor, hatta tamamen kaybolabiliyor. Genellikle germe ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra yürüme, yüzme veya bisiklet gibi düşük etkili hafif aerobik egzersizler öneriliyor. Örneğin haftada 3-4 kez, 45 dakika – 1 saat yürümek, ağrıların azalmasına büyük bir katkı sağlıyor. Yapılan çalışmalar yoga, pilates ve tai-chi egzersizlerinin de yararlı olduğunu gösteriyor.

Beslenmenize dikkat edin:

Dengeli beslenmek çok önemli. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme şekli, kaslarınız için gerekli olan eser elementler ile mineralleri sağlar. Aşırı şekerli gıdalar almayın, kafein alımını azaltın, alkol ve sigara kullanmayın.

Uykunuza dikkat edin:

Düzenli uyuyarak fiziksel ve psikolojik olarak rahatlayın. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın. Gündüz uyumaktan kaçının.

Hareketli olun:

Hareketli bir yaşantı sürün. Yüzün, yürüyün, bisiklet gibi aerobik egzersizleri yapın. Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Aracınızı bir durak uzakta park edip gideceğiniz yere kadar yürüyün.

Psikolojiniz için kendinize zaman ayırın:

Çevrenizde varsa destek gruplarına katılın. Stresli yaşam stilinizi değiştirin. Meditasyon ile stresten arının. Gevşemek için her gün kendinize zaman ayırın. Hastalığın sebepleri değil, çözümleri üzerinde durun. Aktif kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.