Fibroadenom ( Memede Kitle )


Fibroadenom nedir, tedavisi,

Fibroadenom nedir, tedavisi,

Memede görülen kitleler her kadın için korku duyulan ve ciddi anlamda endişelendiren bir durumdur.Kadınlarda meme kanserinin son yıllarda artması da bu korkuyu tetiklemektedir. Bu nedenle biz kadınlar kendi kendine meme muayesini düzenli olarak yapmalıyız.Bununla beraber memede görülen her kitle meme kanseri değildir.

Fibroadenom nedir ?

Memede en sık görülen iyi huylu tümörlere fibroadenom denir.genellikle ağrısızdırlar.Genel olarak 20-40 arası yaşlarda görülmekle beraber daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Fibroadenom belirtileri:

Kendi kendine meme muayenesinde kolayca ele gelir çünkü çevre dokulardan sınırları belirgin şekilde ayrılmış, misket şeklide yuvarlak veya fasulye şekildedir. Bazen birden fazla yumru olabilir. Meme muayene si sırasında yüzeyinin düzgün olması, çevre dokulara yapışık olmaması ve elin altında kolayca kayan hareketli yapısı ile hemen fark edilir.

Fibroadenom tanısı:

Fibroadenomun ele  kolayca geliyor olması, kesin tanı için yeterli değildir:. Fibroadenom tanısı klinik bir tanı değildir. Kesin tanı için kitlenin çıkarılması veya iğne biyopsisi ile örnek alınıp patoloji tetkiki yapılmalıdır. Yanlış bir kanıya kapılmamak için “üçlü test” uygulamak gerekir yani meme muayenesinde kitle ele gelirse  ve radyolojik bulgular ( usg, mamagrafi, mr) fibroadenom olduğunu düşündürse mutlaka biyopsi yapmak ya da fibroadenomu almak gerekir.

Fibroadenom takibi:

Kendiliğinden kaybolma ihtimalleri çok düşüktür. Altı aylık aralıklarla muayene ve ultrason ile takibi gereklidir. Boyutları 2-3 cm oluncaya kadar çıkartılmaları şart değildir.

Fibroadenom tedavisi:

Kesin tedavisi fibroanedon olarak düşünülen kitlenin ameliyatla çıkartılmasıdır. Bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) altında,  küçük bir cilt kesisiyle kitlenin tümü çıkartılır.. Fibroadenomlar çıkartılınca kitlenin türü dış görünüşünden rahatlıkla teşhis edilebilse de çıkarılan kitle  her zaman patolojik incelemeye gönderilir. Gebelikte fibroadenom görülürse  tedavi doğum sonrasına bırakılabilir.

Fibroadenom tekrarlar mı?

Evet Fibroadenom tekrarlayabilir. Kişinin bünyesinde  fibroadenom oluşumuna bir yatkınlık varsa aynı memede veya karşı memede yeniden fibroadenom görülebilir. var olan fibroadenomun   çıkartılması gelecekte yeniden fibroadenom ortaya çıkma ihtimalini değiştirmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.