Faranjit ve Belirtileri

Faranjit pekçok kişide görülen ve fazlasıyla rahatsızlık veren bir hastalıktır.Özellikle öğretmenler için meslek hastalığı olrak sayılabilir.Bende farenjitle ilgili sizleri bilgilendirmek istedim.

Faranjit nedir?

Yutağın arka duvarındaki örtücü dokuda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Bu ya tahriş olmadan veya bakteri enfeksiyonundan ileri gelebilir.

Faranjitin belirtileri nelerdir?

-Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,

– Yutkunurken zorlanma.

– Öksürük

– Ateş, ses kısılması,

– Halsizlik, yorgunluk,

– Burnun akması,

– Toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişiyor.

Bazı kişilerde Faranjit uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici   şikayetler gözlenmez. Bu durumda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Müzmin   faranjit denilen durum ortaya çıkar. Faranjit Hastalığın çok şiddetli olduğu   ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut faranjit adını alır. Faranjit hastalığınız   olup olmadığını öğrenmek için uzman bir hekime danışmalısınız.

Akut Faranjit Belirtisi :

Hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk,yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur.  Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Akut farenjit herkesde görülebilir.

Kronik Faranjit Belirtisi :

Kronik faranjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak   görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz   ve yahut sık sık ortaya çıkar.

Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk,   yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

Faranjit hastalığın bazı belirtileri gırtlak kanseri hastalığı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Örnegin ;Ses kısıklığı, boğazda takılma ve kulak ağrısı Gırtlak Kanseri hastalığınında da görülebilir, Bu sebepden uzun süren problemlerinizde örnegin uzun süreli ses kısıklığında (üşütmeden oluşan ses kısıklığı birkaç günde geçer ) mutlaka konusun da uzman bir doktora danışmalısınız. Erken teşis için bu cok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.