El Ayak Ağız Sendromu


el ayak ağız sendromu hastalığı

el ayak ağız sendromu hastalığı

El ayak  ağız hastalığı, genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen kaşıntı ve döküntülerin eşlik ettiği viral bir hastalık olmasına karşın yetişkinlerde ve ergenlik döneminde de görülebilen bir hastalıktır.

Genellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen el ayak ağız sendromu hastalığı erişkinlerde daha ağır ve kaşıntılı geçirilen çocuklarda ise daha hafif kaşıntıların olması ile geçirilen ve kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır.

El ayak ağız hastalığı bulaşıcı olan ve kişinin günlük yaşamını etkileyen bazen komplikasyonlara yol açabilen viral bir hastalık.

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

Genellikle picornaviridae ailesinden barsak virüslerinin neden olduğu el ayak ağız hastalığı  insanlarda görülen bir virüs hastalığıdır. El ayak ağız hastalığına en sık sebep  olan virüsler Coxsackie A virüs ve Enterovirus‘tür. Kuluçka süresi ortalama 3-7 gün olan el ayak hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır.

El Ayak Ağız Hastalığı Belirti ve Bulguları:

*Ateş

*Baş ağrısı

*Kusma

*Halsizlik

*Kırıklık

*Kulak ağrısı

*Boğaz ağrısı

*Ağız burun veya yüzde ağrılı lezyonlar, ülserler, kızarıklıklar ve döküntüler

*Vücut döküntüleri; avuç içi, ayak tabanı, ağız içi ve bazen dudaklarda görülen  kızarıklıklar. Döküntüler çocuklar için nadiren kaşıntılıdır ancak yetişkinler için son derece kaşıntılı olur.

*İştah kaybı

*İshal

El Ayak Ağız Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

El ayak hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve hastalığa neden olan virüsler burun ve boğaz salgısından ,ciltte oluşan kabarcıklardaki sıvıdan ve dışkıdan geçerler. Yani hastalık solunum yoluyla, tükürükle, yakın temasla ve dışkı yoluyla bulaşabiliyor. Havuzda klorlu suların yutulması ise risk oluşturur.

El Ayak Ağız Hastalığı Komplikasyonları:

El ayak hastalığı nadirde olsa nörolojik komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Bu komplikasyonlar;ensefalit, menenjit veya akut flask paralizi ‘dir Bunun dışında pulmoner ödem yani akciğer kanaması gibi durumlar görülebilir bu gibi durumlarda ise hastanın hastaneye  yatışı gerekir.

El Ayak Ağız Hastalığı Tedavisi:

El ayak ağız hastalığının özel bir tedavisi yoktur, yalnızca semptomatik tedavi yani belirtilere yönelik tedavi yapılabilir.Ateşi ve ağrısı olan hastaya analjezik verilebilir, ama çocuklara kesinlikle Aspirin verilmez.Çünkü virüs enfeksiyonu geçiren çocuklara aspirin verilirse Reye sendromu denen rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali vardır ki bu çok tehlikeli bir hastalıktır. El ayak hastalığının iyileşmesi yaklaşık 1 hafta sürer.

El ayak hastalığı geçiren kişiler özellikle el hijyenine önem vermeliler, ellerini sık sık yıkamaları oldukça önemli.

Ayrıca hasta kişiler bol bol su içmelidir.

Ağız yaraları için tuzlu su ile gargara yapmak yararlı olacaktır.

Hastanın dinlenmesi iyileşme süreci için önemlidir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.