Eklem Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

eklem ağrısı

eklem ağrısı

Eklem ağrılarını yaşlı insanlara yakıştırsak ta aslında eklem ağrıları her yaşta kişide görülebilecek olan yaşam kalitesini etkileyen önemli bir rahatsızlıktır. Eklem ağrılarının çeşitli nedenleri olmakla beraber genelde kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar veya çeşitli hastalıklar, hatta  psikolojik nedenler eklem ağrılarına  yol açar. Çok  farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilen eklem ağrıları  oldukça yaygın rastlanan şikayetler arasında yerini alıyor.

Hareket etmemizde kemiklerimiz ve kaslarımız kadar etili olan eklemlerimizde meydana gelen sorunlar bazen hafifi bazen ciddi ağrılara sebep olarak yaşam standartlarımızı etkiler ve hareketlerimizi kısıtlayarak günlük işlerimizde sekmeler oluşturabilir. Eklemlerimiz oturmak ya da ayakta kalmak için kemik ve kaslarımız kadar vücut için gereklidir.Eklem ağrılarını tedavi edebilmek için eklem ağrısının nedenini bilmek gereklidir.

Eklem Ağrılarına  Neden Olan Hastalıklar:

Osteoartrit (Kireçlenme )

Artritin yani eklem iltihabının pek çok farklı türü olmasına karşın en yaygın görülen türü osteoartrittir. Dejeneratif artrit olarak da adlandırılan bu rahatsızlık daha çok orta yaştaki kişilerde görülür ve eklemler arasındaki esnek doku kıkırdağın yıpranması ile ile eklemlerde ağrılar oluşturur.

Bursit (Kesecik İltihabı)

Bursit, tendonları koruyan sıvı dolu, küçük kese ‘bursa’nın tahriş olması ve şişmesidir. Oldukça ağrılı bir durum olabilir. Eklem ağrısı, şişkinlik, kızarma ve eklemde sertleşme gibi belirtileri vardır. Aşırı kilolu olmak veya spor adına eklemlere fazla yüklenmek ya da başka bir eklem hastalığı nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Daha çok omuz, kalça, omuz, diz, topuk ve ayak başparmağında görülür. Söz konusu eklemin dinlendirilmesi ve iyi bir tedaviyle, bursit ağrısı birkaç hafta içerisinde geçebilir.

Tendinit

Kasları kemiklere bağlayan tendonlardaki iltihaplanma ya da tahriş ve şişmeye ‘tendinit’ denir. Tendonların esnekliğini kaybetmesi, aşırı kullanımı ya da yaşlanma gibi nedenlerle bu rahatsızlık oluşabilir. Genellikle omuz, bilek ve dirsek bölgelerinde görülen tendinit, etkilenen uzvun ya da eklemin hareket ettirilmesiyle artar ve bu bölgede ağrılara neden olur.

Eklemlerin Aşırı Kullanılması

Uzun dönemde eklemlerin aşırı kullanımı osteoartrite yol açabilir ancak kısa bir süreliğine de olsa bir ekleme fazla yüklenmek eklem ağrısına neden olabilir.Herhangi bir egzersiz programına başlarken diz, kalça, bilek gibi hassas eklemlere fazla yüklenmemek gerekir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması)

Daha çok orta yaşta görülen ve bir otoimmün rahatsızlık olan ‘romatoid artrit’ genel olarak elleri, ayakları, omuzları, dizleri ve kalçaları etkiler. Bağışıklık sistemi eklemleri hedef alan maddeler üretir. Sonuç olarak eklem ağrısı, yüksek ölçüde hareket kaybı ve şekil bozukluklarına yol açar.

Kondromalazi Patella (Ön Diz Ağrısı)

Bir yaralanma ya da eklemin aşırı kullanımı, diz kapağı arkasındaki kıkırdağın zarar görmesine, yani kondromalazi patella sendromuna yol açabilir. Daha çok sporcularda görülür. Çoğu kez biraz dinlenme ve buz koyulmasıyla, ağrı ve iltihaplanma geçer ancak daha ciddi durumlarda ameliyat ve fizik tedavi gerekebilir.

Yaralanmalar

Kırıklar, çıkıklar ve burkulmalar eklem ağrısına yol açan en yaygın yaralanma biçimleridir. Kaza ve benzeri bir nedenle meydana gelen eklem ağrısı, zamana ve dinlenmeye bağlı olarak geçici bir ağrı olabilir.

Enfeksiyon ve Otoimmün Hastalıklar

Vücutta bir enfeksiyon meydana geldiğinde, semptomlar eklemler de dahil olmak üzere pek çok farklı yerde görülebilir. Su çiçeği, kızamıkçık, kabakulak ve grip benzeri yaygın enfeksiyonlar eklem ağrısına yol açabilir. Lyme hastalığı, romatizmal ateş, hepatit ve öpücük hastalıklarının da eklem ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Otoimmün hastalıklardan biri olan lupus hastalığı da eklem ağrısına neden olur.

Gut Hastalığı

Gut hastalığı bir tür eklem iltihaplanmasıdır ve vücudun çok fazla ürik asit üretmesinden ya da asidin atılamayıp kanda birikmesinden kaynaklanır. Hastalığın semptomları arasında iltihaplı, kırmızı ve sert eklemler yer alır. Kalıtım, cinsiyet ve alkol kullanımı risk faktörlerini oluşturur.

Septik Artrit

Septik artrit, şiddetli ağrıya yol açan bir eklem enfeksiyonudur. Bu enfeksiyona mikroplar neden olur. Normalde eklemlerde mikrop yoktur fakat kan dolaşımı aracılığıyla vücudun başka bir bölgesinden gelen mikroplar ya da mikropları doğrudan ekleme taşıyacak şekildeki delici yaralanma veya müdahaleler (iğne vb) sonucu hastalık meydana gelebilir. Üç yaşından küçük çocuklarda ve yetişkinlerde daha sık görülen septik artrit, hareketle birlikte daha da artan eklem ağrılarına neden olur.

Eklem Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

*Kişide hareket bozuklukları,

*Hareket güçlükleri,

*Eklemlerde şişlikler ve sertlikler,

*Hareketlerde beceriksizlikler,

*En önemlisi sürekli ya da ara sıra gelen değişik boyutluklarda ağrıdır.

Eklem Ağrıları için Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Eklem ağrınız başladıktan sonra biraz bekleyip nedini anlamaya  çalışmak oldukça olağan bir durumdu. Eklem ağrınız egzersiz yaparken fazla yüklenmekten olabilir bu nedenle biraz dinlenince geçebilir. Ama bazı eklem ağrılarında ise hiç vakit kaybetmeden doktora gitmek gereklidir.

Aşağıdaki durumlarda eklem ağrısı olduğunda hemen doktora gitmek gereklidir:

*Bir kaza sonucu eklem ağrısı başlamış ve şişlik, deformasyon veya hareket kısıtlanması olmuşsa.

*Eklem ağrılarının yanı sıra grip ya da soğuk algınlığı söz konusu olmadığı halde ateşiniz de varsa.

*Eklem ağrısı dışında eklemde şişkinlik, kızarıklık ve sıcaklık oluşmuşsa.

*Kilo vermeye çalışmadığınız halde, istemeden 5 ya da daha fazla kilo kaybı olduysa.

*Eklem ağrınız 3 günden fazla sürdüyse.

*Nedenini anlayamadığınız, şiddetli eklem ağrınız ve ek olarak, vücudunuzda başka açıklayamadığınız anormallikler hissediyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.