Eklem Ağrıları


Eklem ağrısı

Eklem ağrısı

Eklem ağrıları sık karşılaşılan ağrı sorunlarındandır ve kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde değiştirmektedir. Eklem ağrıları çoğunlukla tedavisi ameliyat gerektiren sorunlardandır.Özellikle  bilek, omuz ve bel ,boyun ve diz eklemlerinde meydana gelen ağrılar çok  önemli olup  ve dikkate alınmalıdır.

Eklem Ağrıları Nedir?

Vücudumuzda iki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelen ve çoğu zaman sızlamalar şeklinde kendini gösteren durumlara eklem ağrısı denir.Eklem ağrılarılarına neden olan faktörler kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber , genellikle  eklemlerdeki kıkırdak dokunun ve buradaki sıvıyla birlikte kas yapılarının zayıflamasıyla oluşan ağrılardır.Özellikle ayak topuklarında, ayak bileklerinde, dizlerde, kalça kısımlarında, bel ve boyun omurları ile birlikte bilek civarında görülen eklem ağrıları karakteristiktir. Eklem ağrılarını elgellemek ancak erken teşhis ile mümkündür.

Eklem Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

*Eklem hastalıkları kişide şiddetli bir ağrının yanı sıra hafif bir ağrı şeklinde de olabilmektedir.

*Kişilerde nöbet şeklinde eklem ağrıları görülebilir.

*Kişide hareket bozuklukları vardır.

*Hareket güçlükleri oluşur.

*Eklemlerde şişlikler ve sertlikler olur.

*Hareketlerde beceriksizlikler bulunabilir.

Eklem Ağrıları Kimlerde Görülür?

*Eklem ağrıları herkeste görülebileceği gibi özellikle ailesinde eklem ağrıları görülen kişilerde daha  sık görülür. Eklem ağrılarında genetik yatkınlık bulunmaktadır. Bunun yanında eklem ağrıları genellikle;

*Et tüketimi fazla olan kişilerde,

*Dengesiz ve aşırı ağırlık kaldıranlarda,

*Küçük de olsa sürekli eklem rahatsızlıkları çekenlerde,

*Metabolizması zayıf kişilerde,

*Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, görülür.

Eklem Ağrılarının Tedavisi:

Eklem ağrısını tedavi etmek için çeşitli yöntemlerde vardır. Bunlar;

Akupunktur Tedavisi: Genellikle bu tedavi yönteminde 2 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar, geleneksel akupunktur ve şok tedavileri şeklinde sıralanır. Bu yöntemlerle oluşan eklem ağrıları önlenmeye çalışılmaktadır.

 Kaplıca Tedavisi: Kaplıcalar, içinde bulunan ısı ve mineral suların verdiği etkinin yanı sıra oluşan basıncın etkisiyle eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.