Ebola Virüsü Bulaşma Yolları ve Belirtileri


Ebola

Ebola

Şuanda ülkemiz dahil pek çok ülkeyi korkutan Ebola Virüsü Afrika’dan Amerika’ya oradan da Avrupa’ya sıçradı.Oldukça tehlikeli olan Ebola hastalığının etkili bir tedavisi olmamakla beraber hastalığın seyrini yavaşlatarak hastayı rahatlatacak destek tedaviler yapılmaktadır.

Ebola Virüsü kanamalı ateş yapan ve insanlarda çok ciddi ve ağır enfeksiyona neden 0lan mikroorganizmalara denir.Ebola virüsü salgınlarında ölüm oranı % 90’lara kadar çıkabilir. Bu nedenle ülkemiz dahil tüm ülkelerde Ebola Virüsüne karşı önlemler arttırıldı.Virüs insandan insana bulaşarak yayılıyor.

Ebola Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Ebola virüsünün salgın başlangıcında insana nasıl bulaştığı henüz bilinmemekte. Çünkü Ebola virüsü vahşi hayvanlardan insanlara geçer. Buda ilk hastalanan kişinin hasta hayvanla temas etmesi sonucu virüsün bulaştığını gösterirse de henüz ispatlanmış bir sonuç yok.

Ebola insanlara bulaştıktan ve enfeksiyon başladıktan sonra hasta insanla doğrudan temas eden insanlara farklı yollarla bulaşır.Bu bulaşma yolları ise;

– Enfekte bir kişinin kanı ya da salgılarıyla doğrudan temas olursa,

– Enfekte salgılarla kontamine olmuş eşyalarla temas olursa,

-Cenazenin defin edilmesi sırasında cenaze ile doğrudan temas edilirse,

– Erkek hastalar iyileştiklerinde  spermleri yoluyla hastalığı 7 hafta daha bulaştırıcılıkları vardır, bu esnada bulaşabilir.

– Ebola Kanamalı Ateşi’ne yol açan virüsler, genellikle hastanın  bakımıyla ilgilenen ve enfekte salgılarla teması kişiler aracılığı ile yayılmaktadır.

Ebola Kanamalı Ateşi salgınlarında hastalık sağlık merkezlerinde de hızla yayılabilir . Bunun için hastalık yayılmasın diye  uygun maske ve eldivenler kullanmak gerekir. Hastenelerde kullanılan tek kullanımlık malzemenin uygun şekilde imha edilmesi ve tekrar kullanılacak malzemenin ise uygun şekilde hemen steril edilmesi çok önemlidir. Aksi halde virüs yayılmaya devam eder ve salgın genişler.

Ebola Hastalığı Belirti ve Bulguları:

-Ateş

-Baş ağrısı

-Eklem ve kas ağrısı

-Halsizlik

-İshal

-Kusma

-Mide ağrısı

-İştahsızlık

Bunun dışında bazı hastalarda aşağıdaki belirtilerde görülür:

-Kaşıntı

-Gözlerde kızarıklık

-Hıçkırık

-Öksürük

-Boğaz ağrısı

-Göğüs ağrısı

-Nefes almakta güçlük

-Yutkunma zorluğu

-Vücut içinde ve dışında kanamalar.

Laboratuvar bulgularında ise; beyaz kan hücrelerinde düşüklük  ve trombosit sayısında ve karaciğer enzimlerinde  yükselme görülür. Son dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği görülmekte.

Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan sonra genellikle 8-10 gün içerisinde ve geniş zamanlı olarak 2-21 gün arasında  görülür. Hastaların bir kısmı iyileşirken bazıları ise ölürler , ama iyileşen hastalar ise virüse karşı bağışıklık kazanamazlar.

Ebola Hastalığından Korunma:

Ebola virüsünden korunmak pek çok diğer hastalıktan korunmaktan daha zor, çünkü hastalığın bulaşma yolu tam olarak bilinmemekte.Yinede bazı yöntemlere uyarak hastalığa yakalanma riski azaltılır. Bunlar:

-Tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi ellerin yıkanması korunma açısından en önemli olan konudur. Ellerin su ve sabunla tam anlamıyla yıkanması korunma için çok önemlidir.Suyun olmadığı yerlerde ise alkol bazlı losyonlar kullanılabilir, bu en azından hastalığın geçişini önler.

-Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla yıkamak ve  eldivenleri çıkardıktan sonra da elleri yıkamak çok önemlidir.

-Ölü hayvanlarla, özellikle de primatlarla temas etmemek gerekir.

-Enfeksiyon olasılığını asgariye indirmek için Ebola Virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayınız.

-Sağlık merkezlerinde hastalık bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir Ebola Hemorajik Ateşi vakasını fark etmesi ve pratik viral hemorajik ateşi karantina önlemlerini veya bariyer hemşirelik tekniklerini uygulamak için hazır olması gereklidir. Bu önlemler arasında koruyucu kıyafetlerin giyilmesi (önlük, eldiven, maske, göz koruyucu ekipman gibi) yer almaktadır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tek kullanımlık malzemenin uygun şekilde imha edilmesi ve tekrar kullanılacak malzemenin ise uygun şekilde hemen steril edilmesi çok önemlidir. 

-Korunmada amaç enfekte hastaların salgı ve kanlarıyla teması önlemektir. Hastanın ölmesi durumunda cesetle doğrudan temasın önlenmesi de aynı şekilde önem taşır.

Ebola Hastalığı Tedavisi:

Ebola Kanamalı Ateşi hastalığının henüz kesin tedavisi yoktur. Amerika da bazı hastalarda denenip başarılı olmuş bir ilaç olmakla beraber henüz kesin olarak tedavi ettiği kanıtlanmamıştır . Bu nedenle hastalığın belirti ve bulgularına yönelik tedavi yapılmaktadır. En hızlı olarak vücuttaki sıvı kaybına yerine koymak için serum takılması ilk tedavidir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.