Diyabetin Komplikasyonları

diyabetin komplikasyonları

Diyabet kronik bir hastalık olduğu için yaşam şeklimizi düzenleyip,komlikasyonlarından korunmak için gerekli tedbirleri almalı ve mutlaka doktorumuzu dinlemeliyiz.Diyabetin hayatımıza girmesiyle beraber pek çok riskte hayatımıza adım atıyor.bizler bunun için dikkatli olmalı ve riskleri bilemeli  yaşam tarzımızı yeniden oluşturmalıyız.

Diyabet zamanla kalp, damarlar, göz, böbrek ve sinirlerde yapısal değişikliklere yol açabilir.Bunun sonucunda da çeşitli problemlerle karşılaşabiliriz.

Kardiyovasküler Hastalıklar:

Diyabet koroner arter hastalığı ve inme riskini 2-4 kat artırır.Diyabetlilerin %60-75’i kardiyovasküler hastalıklar (koroner arter hastalığı ve inme) nedeniyle kaybedilmektedir.

Diyabetik Ayak Ülserleri:

Diyabetlilerde hem periferik nöropati hem de iskemi sebebiyle ayak ülserleri ve nihayetinde amputasyonlar sık görülür. Çalışmalar, travmatik nedenler dışında, ayak amputasyonuna yol acan sebeplerin %50’sinin diyabetten kaynaklandığını göstermektedir. Dünyada her 30 saniyede bir, diyabetik ayak ülseri nedeniyle bir hastanın ayağının kesildiği tahmin edilmektedir.

Diyabetik Retinopati:

Diyabet körlüğe neden olan ilk üç hastalık içinde yer almaktadır. Diyabetin bu komplikasyonu retinadaki küçük damarların uzun sureli hiperglisemiye bağlı olarak tahrip olması sonucu gelişir. Diyabet süresi 15 yıla ulaşan diyabetlilerin %2’sinde körlük ve %10’unda ciddi görme kaybı geliştiği bilinmektedir.

Diyabetik Nefropati:

Diyabet, en onemli kronik böbrek yetersizliği nedenlerindendir. Diyaliz ünitelerinde tedavi gören hastaların %50’si diyabetlidir. Diyabetli hastaların %10-20’si böbrek yetersizliği nedeniyle kaybedilmektedir.

Diyabetik Nöropati:

Uzun süreli diyabetin periferik ve otonom sinirlerde yol açtığı bozukluklardır. Diyabetlilerin %50-70’inde diyabetik nöropati gelişir. En sık görülen belirtiler ayaklarda (ve bazen ellerde) uyuşma, yanma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlüktür. Bu belirtiler, nöropatinin en sık görülen şekli olan distal simetrik polinoropatiye bağlı olarak gelişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.