Diyabet (Şeker Hastalığı)


şeker hastalığı(diyabet)

Şeker hastalığu günümüzde değişen yaşam koşulları,beslenme , hareketsizlik gibi etmenlere bağlı olarak artmaktadır.Diyabetin ne olduğu,neler yapabileceğini bilmek,bunu önlemek için önlemler almak bizler için çok önemli.Diyabet aslında sadece büyüklerde değil çocuklarda da görülebilen kronik bir hastalıktır.Çocuklarda görülen diyabet Tip I olarak adlandırılırken,erişkinlerde görülen diyabet Tip 2 diyabet yani Diabetes Mellitus (DM) olarak adlandırılır.Sizlere  Tip 2 diyabetle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Diabetes Mellitus (DM), pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır.

Normal metabolizma da besinler, vücudun başlıca yakıtı olan glukoza (şeker) dönüşmek üzere bağırsaklarımızda parçalanırlar. Daha sonra bu glukoz bağırsaklardan kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. Sağlıklı bireylerde kana geçen glukoz pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelerin içine taşınır. Şayet insülin hormonu vücudumuzda olmazsa ya da etkisi bozulmuş ise şeker hücrenin içine taşınamayacağı için, glukoz kanda artarak şeker hastalığı dediğimiz kan şekeri yükselmesi (Hiperglisemi) gelişmiş olur. Bu kan şekeri yüksekliği sürekli olarak devam edecek olursa organlarımızda (sinir, göz, kalp, böbrek vs) zaman içerisinde ciddi bozukluklara neden olur.

Diyebet tedavisinde başlıca amaçlar;

*Diyabet sendromlarını gidermek,

*Hipoglisemi (şekerin ani düşmesi) ve Hiperglisemiyi önlemek,

*Uzun dönemde görülecek komplikasyonları engellemektir.

Tedavisi:

Tip 2 diyabetin ilk tedavisi genellikle diyet ve egzersizi içermektedir. Ancak, hastaların büyük çoğunluğunda bu yaklaşım uzun sürede hiperglisemiyi yeterli derecede düşüremez ve sonuçta ilaç müdahalesi gerekir. Geleneksel oral antidiyabetik ilaçlarla uzun süreli hiperglisemi kontrolü sağlanmadığı için, hastaların çoğuna kombinasyon tedavisi uygulanmaktadır ve sonuçta insüline ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.