Diş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Diş ağrısının nedenleri

Diş ağrısının nedenleri

Diş ağrısı genel olarak her kişinin ara ara yaşadığı bir durumdur ve kişiye ciddi anlamda rahatsızlık verir ve diş ağrıları daha çok  gece başlayan ve nabız atışı gibi zonklama tarzı ağrılardır.Genellikle kişiler , diş ağrılarının basit ağrılar olduğunu düşünürler bu nedenle dayanılmaz hale gelinceye kadar diş doktoruna gitmezler.

Diş ağrısı; dişin çürümesi, minesinin aşınması, dişetlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Diş Ağrılarının Nedenleri:

* Diş çürükleri ( Diş ağrılarının en sık rastlanan nedenidir.)

* Diş abseleri

* Diş minesinin aşınması

*Dişeti hastalıkları

* Gömülü Dişler

* Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar  diş ağrılarına neden olabilir.

Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edicidir. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle apse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan fark edilecek kadar şişliklere neden olabilir.

Diş ağrısında  sıcak – soğuk hassasiyeti olur ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilmektedir. Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş doktoruna gidilmelidir. Diş ağrısı genellikle kendi kendine geçmez ve tedavi gerektirir.

Diş Ağrısı Tedavisi:

*Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmelidir.

*Yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.

*Diş ağrısı iltihap nedenli ise ve iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk uygulanmalıdır.

*Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı damlatılmış pamuk koyulabilir. Karanfil yağı ağrının azalmasını sağlar; ancak, bu işlemi yaparken karanfil yağını fazla kullanmamalıdır  Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.