Depresyon ve Belirtileri


Pekçok kişiden zaman zaman duyduğumuz depresyondayım deyimi gittikçe artıyor.Kişiler kendilerini kötü hissettiklerinde depresyon tabirini kullanıyorlar.Bu ne kadar doğru?Depresyon hafiften şiddetliye doğru çeşitlilik gösteriyor.bazen biyolojik nedenlerden,bazen hayat şartlarından ortaya çıkıyor.

Depresyon, kelime anlamı olarak “çökkün duygu hali” demektir. Zevk alamama, isteksizlik depresyonun temel belirtileridir.Aynı zamanda depresyon, bir duygu halinin görüntüsünden başka, düşünce yapısını ilgilendiren, bedensel ve biyolojik tabloları değiştiren, davranışlar üzerinde etkisi olan da bir rahatsızlıktır.

Depresyona eşlik eden diğer duygu şekli, bunaltıdır. Depresyonun hayatın içindeki diğer moral çökkünlüklerinden ayrılması çok önemlidir. Çünkü, insanın bir süre hayattan keyif alamaması, sıkıntılı olması yaşamın bir özelliğidir. Bir rahatsızlık olarak görülmemelidir.

Depresyonun diğer çökkünlüklerden ayrılması için birkaç kritik özelliği vardır. Onlardan biri süresidir. Depresif duygu halinin en az iki hafta ve daha fazla sürmesi gerekir. Ayrıca, işlevsel anlamda, mesleki ve sosyal olarak kişinin zarar görmüş olması gerekir.

Depresyonun Belirtileri:

1. Nedeni olmayan yorgunluk, sürekli halsizlik

2. Sürekli uyku isteği ve tatil hayali kurma

3. Unutkanlık

4. Yaşam şevkinde azalma

5. Nedensiz ağrılar, kaslarda kasılma

6. Sabah yataktan dinlenmemiş kalkma, güne isteksiz başlama

7. Sık sık hastalanma, bağışıklık sisteminde zayıflama

8. İştah dengesizlikleri (aşırı yemek yeme ya da hiç yemek yememek)

9. Kilo alımı veya aşırı zayıflama

10. Uyku kalitesinde bozukluk. Gündüz uyuma isteği, gece olduğunda uyumak istememek

Önemli olan bu belirtileri hissettiğinizde bir uzmana başvurmak ve yardım almak;  asla kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.