Çocuklardaki Bazı Hastalıklarda Beslenme


çocuklarda hastalıklar ve beslenme

Anne ve baba olarakçocuklar hastalandığında doğal olarak endişeleniriz ve özellikle beslenmesi konusunda tedirgin oluruz.Ne yemeli,ne kadar yemeli diye düşünürüz.Çocuğumuz yemek yemediğinde endişemiz giderek artar.Bazı hastalıklarda çocukları nasıl beslememiz gerektiğini sizlerle paylaşıyorum.

Ateş

Eğer çocuk emiyorsa emzirmeye devam edin. Özellikle suyu kaynatıp soğutulduktan sonra verin. Her çeşit sıvı içeceği deneyin. Eğer çocuğunuz çok miktarda içemiyorsa kısa aralıklarla az az verin. Doktorunuza danışmadan ilaç vermeyin.

Kusma

Yemek vermeye çalışmayın. Çocuğunuz istediği zaman, biraz sıvı vermeyi deneyin. Çocuğunuzun  midesi düzelene kadar, yavaş yavaş miktarı ve beslenme aralarını arttırın. Karbonatsız soda, nane ve şekerli çayla başlayıp, midesi düzelince  hafif katı yiyeceklere başlayın. Eğer kusma başlarsa, tekrar sıvıya dönün. İkinci gün devam ederse doktora başvurun.

İshal

Çocuk anne sütü ile besleniyorsa emzirmeye devam edin. İnek sütü veriyorsanız yerine yoğurt verin. Bol kaynamış soğumuş su, bu su ile yapılan tuzlu ayran, açık çay ile elma, şeftali, koruk, kızılcık gibi meyveleri ezip suyunu çıkararak verin. Kaybettiği vitamin ve mineralleri yeniden kazanması için havuç çorbası yapın. Bebeğe iyi gelecek yiyecekler, biraz tuzlanmış, haşlanmış patates, yoğurtlu pirinç lapası, yoğurt, muz ve elma rendesidir. Çocuğunuz altı aylıktan ufaksa doktorunuza danışın.

Kabızlık

Bol bol sıvı gıda verin (kaynatılmış soğutulmuş su, meyve suları, meyveler ve yoğurt). Sütlü besinlerden, elma, muz, pirinç ve jelatinden kaçının. Kayısı ve eriği ezerek, üzüm, portakal sularından verin. Sebze çorbasının içine koyduğunuz yağın miktarını artırın. Az hareketli çocuklarda hareketi artırın.Birçok anne baba iki veya üç günde bir kaka yapan çocuklarını kabız zannederler. Halbuki kabızlık süreyle ölçülmez bir günde bir kaç sefer taş gibi kaka yapan veya haftada bir çok miktarda sert kaka yapan çocuklara kabız denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.