Çıban Nedir,Nasıl Tedavi Edilir?


Hürrem Sultan'ın çıbanı

Hürrem Sultan’ın çıbanı

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hürrem Sultan‘ın omuzunda çıkan çıban ile birlikte bir zamanlar sıklıkla duyduğumuz çıban tekrar gündeme geldi. Çıban hemen hemen herkeste görülebilen ağrılı bir rahatsızlıktır.

Çıban (Fronkül) Nedir?

Bakteriyel bir enfeksiyon sonucu deride oluşan ağrılı, şiş apseye çıban denir. Genellikle Stafilokok denen bakteriden kaynaklanmaktadır.Dokunulduğunda çok sert olmakla beraber irin dolu şişliklere çıban ya da fronkül denir. Çıbanda irinin birikmesi sonucunda sinirler üzerine baskı olur ve iltihap oluşur.Çıban vücudun her yerinde görülebilmekle beraber genellikle boyun, yüz,kulak,kol ve bacaklarda sıklıkla görülür.

Çıban Belirtileri Nelerdir?

*Kızartı

*Şişme

*Lokal ateş( kızarıklık çevresinde ateş)

*İltihap görüntüsü oluşur.

Çıbanın vücudun yorgun, aç, hastalık gibi sebeplerle zayıf düştüğü zamanlarda  aşırı derecede kilo kaybı olduğu durumlarda çıkma ihtimali fazladır.

Hürrem Sultan hastalığı

Hürrem Sultan hastalığı

Çıban Tedavisi Nasıldır?

Çıban ağrılı olmakla beraber genellikle kendiliğinden patlar, Kendiliğinden patlayıp içi boşalmayan çıbanlar ise cerrahi müdahale ile boşaltılır. Cerrahi işlem il boşaltılan çıban temiz tutulmalı ve mikrop kaptırılmamalıdır.

Art arda çıban çıkması  şeker hastalığı ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir , bu nedenle art arda çıkan çıbanlar olduğunda hemen bir doktora danışılmalıdır.

Çıbanla birlikte yüksek ateş olması doktora gitmeyi gerektiren bir nedendir. Ayrıca çok küçük çocuklar ile çok yaşlı insanlarda çıban görülürse mutlaka doktora gidilmelidir.

Çıbanları sıkmamak gerekir. Sıkılan çıbanlar enfekte olabilir ve iyileşme süreci uzayarak yara izi de kalabilir.Patlayarak boşalan çıbanların üzeri mutlaka kapatılmalıdır.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.