Bit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Can sıkıcı bitlerden korunma ve kurtulma yollarını merak edenler için yazımızda açıklanmaya çalıştık, kalabalık ortamlarda daha kolay yayıla bilen bitlerden nasıl kurtulabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bitlenmek tahmin edildiği gibi kirli ve pis saçlara değil temiz saçlara yerleşmeye daha çok severler.Sanıldığı gibi bitlenmek pislikle alakalı değildir.Temiz kişilerde bit görülme olayı sıklıkla yaşanır.Bit çocuk,büyük ya da genç ayırmadan herkeste olabilir.

 

Bit

 

Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok minik ,kanatsız gri böceklerdir.Bitler günde 2 ile  8 kez kan emerek yaşarlar.Bitin sirke denilen yumurtaları bitten daha kolay görülür.Sirke ya da bit özellikle enseye yakın,kulakların arkası ve başın arkasında saç tellerine yapışmış halde yaşarlar.

Sirke ya da bitin en büyük belirtisi ciddi derecede kaşıntıdır. Kafa derisi sık sık kaşınır. Bit ışıktan kaçtığı için kulağın arka kısımlarında saçlara yapışık küçük oval gri sirkeleri görebilirsiniz.

Sirkeler ve bitler kir ya da kepek gibi yıkanarak temizlenmezler. Bit veya sirkenin  temizlenmesi için özel olarak bit tedavisi için üretilen ürünler kullanılmalıdır.Bu ürünlerin içinden çıkan ve bit temizliğinde kullanılan tarak ile bit ve sirkeler saçtan temizlenmelidir.Saç biti insan vücudu dışında 48 saat yaşayabilirler. Battaniye veya kumaş üzerinde ise 10-15 gün yaşayabilirler.Evcil hayvanlar üzerinde yaşayamazlar.

Bit veya  sirke  tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile  bulaşırlar.Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır.Bit temizliği yapılırken kişisel eşyalarda yıkanmalıdır.

Bitlerden kurtulduktan sonra dikkat edilecekler:

Bireyin ve yaşadığı ortamın hijyene önem verilmelidir.

Tüm çamaşırların yıkanması

İnsanın temizlenmesi ve vücudunun ilaçlanması

Evdeki eşyaların komple ilaçlanması gerekir.

Bu işlemlerin hepsi aynı günde tamamlanmalıdır.

Yayılma durumunda acilen profesyonel uygulama gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.