Bilgisayarlı Tomografi


Hastalıkların tanısının konması amacıyla yapılan görüntüleme tekniklerinden bir tanesi de Bilgisayarlı Tomografi’dir. Kısaltılması BT ya da CT ‘ ‘dir .

BT çekimi

BT çekimi

Bilgisayarlı Tomografi Nedir ?

Bilgisayarlı Tomografi (BT) (CT) Röntgen ışınları (x ışınları) ile, vücudu ince dilimler (3-10 mm) şeklinde kesitler ile inceleyen bir tekniktir. Bu sayede vücudumuz içindeki organların hastalıklarını tanımada  yardımcı olur. Gelişen teknolojinin sunduğu çok kesitli BT (CT) cihazlarının hızı artmış, alabildikleri kesit kalınlıkları azalmıştır.

15-20 saniye de tüm vücut, dilimler halinde görüntülenmekte; aralıksız alınan kesitler bilgisayarda işlenerek anatominin daha iyi anlaşılması sağlanabilmektedir.

BT nasıl çekilir?

İnceleme sırasında hastanın bilgisayarlı tomografi masasında hareketsiz olarak yatması gerekir. Masa, cihazın orta kesimine doğru hareket ederken ilgili vücut kesimini görüntülemek için çok sayıda kesitsel görüntü cihaz tarafından alınır.İnceleme sırasında acı ya da ağrı hissi oluşturacak bir uygulama bulunmamaktadır.

Karın BT tetkiklerinde genellikle ağızdan içirilen ilaçlı su ile tüm barsakların boyalı su ile dolması sağlanarak, barsak içinde ya da duvarında yer alan kitlelerin diğer dokulardan ayırımı kolaylaştırılır.

Damardan şırınga  ile hızla verilen ilaç ile kanı boyayarak aynı incelemede damarların durumu, kitle ile damarların ilişkisi, kitlenin kanlanma özellikleri ve bazı kitlelerin görülebilir hale gelmesi sağlanır.

BT çeşitleri:

Bilgisayarlı tomografi işlemi incelenecek organa göre isimlendirilir. Örneğin karın bölgesi incelenecek ise “abdominal BT”, göğüs kafesi incelenecek ise “toraks BT” denir. Bilgisayarlı tomografinin özel bir yönteminde kolonoskopiye benzer şekilde kalın barsak iç yapıları değerlendirilir ve hastalıklı bölgenin üzerindeki barsak yapıları hakkında da bilgi sağlanabilir. Bu yöntem “sanal kolonoskopi” olarak da bilinmektedir.

BT çektirmek zararlı mıdır?

Tomografinin kısa sürede alınan yüksek miktarda radyasyon nedeniyle kanser olma riskini artırdığı uyarısında bulunan uzmanlar, bunun her tomografi çektirenin kanser olacağı anlamına gelmediğini de söylüyor.

Tanı ve tedavi amaçlı olarak kullanılan radyasyonun çok masum olmadığını, potansiyel kanser riskini arttırdığını belirten uzmanlar, bu nedenle gereksiz yere tomografi çektirmenin yanlış olduğunu belirtiyorlar.

BT Çekim Süresi:

BT  incelemesi için cihazda 10 ile 15 dakika kadar kalmak gerekebilir. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.

BT  hangi durumlarda çekilir?

BT  vücudun değişik bölgeleri için değişik amaçlarla uygulanabilir. Migren, baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümöründen şüphelenilen hastalarda, epileptik nöbet geçiren hastalarda, göz, kulak, çene eklemi problemi olan hastalarda, omurga problemi, disk kaymaları ve disk fıtıklarında,boyun ağrılarında ve boyun fıtıklarında, omuz, diz gibi eklemler ve bağların değerlendirilmesinde,  kalp hastalıklarında, göğüs ve karın iç organ rahatsızlıklarında, kemik yapı rahatsızlıklarında CT değerlendirme yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.