Bıldırcın Yumurtası


Özellikle küçük çocuklara verdiğimiz bıldırcın yumurtasının pek çok faydası bulunuyor.Özellikle zengin protein yapısı ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Uzmanlar hayvansal proteinlerin özellikle kümes hayvanlarında bol miktarda olduğunu belirtsede bıldırcın yuymurtasının protein açısından hepsinden farklı olduğuınu söylemekteler.Bıldırcın yumurtasının sarısında bulunan protein anne sütünde bulunan proteine eş tek proteindir.

Bıldırcın yumurtası

Hayvansal besinlerden sağlanan proteinin çocukların bedebn ve zihin gelişimini olumlu yönde etkilediğini belirten uzmanlar,bıldırcın yumurtasının en çok protein içerdiğini belirityor.

Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır. Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede geçtiği gözlenmektedir.

Bıldırcın yumurtasını çocukalra nasıl yedireyim diye soruyorsanız mutlaka pişirmeniz gerektiğini unutmayın.Ya yağda kızxartarak ya da haşlayarak çocuklara vermeniz gerekmektedir.Bıldırcın yumurtasında diğer yumurtalara oranla   5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 katfazla protein ihtiva ediyor. Güç ve zindelik vermesi, solunum yolları, alerjik astım sorunları için doğal antibiyotik olması, lezzeti çocuklar için eğlenceli bir vitamin olması ürünün en bilinen özellikleridir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir.Ama proteinin vücutta yüksek miktarda alınması için rafadan verilmesi doğru bir yöntemdir.

Bıldırcın Yumurtasının zararları yani dikkatli olmanız gereken birkaç önemli konu var. Özellikle böbrek hastaları için zararlıdır. Çiğ yenilmesi kuş gribi ve salmonella hastalıkları açısından sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.