Basurun Tanısı


Basit görünmekle beraber yaşam kalitesini düşüren ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilen ve zamanla çeşitli sorunlar yaşamasına neden olan bir hastalıktır.Bu hastalığın tanısı konduktan sonra medikal yani ilaçlarla tedavisi ve cerrahi yani ameliyat ile tedavisi mümkündür.

Hemoroidin tedavisi

Hemoroidin tanısı

Basurun tanısı nasıl konur?

Basur belirtileri olan makatta yanma,kaşıntı .kanama ve dışkılama sonrası ağrılarınız varsa bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Basur tanısı ilk önce gözle muayene yapılarak ve daha sonra elle muayene ile  yani parmakla muayene (rektal tuşe ) yapılarak konulur .Bunlarla birlikte basurun sınıflandırılması yapılır ve basurun derecesi belirlenir.

Basur sınıflandırılması 4 derece de gerçekleştirilir:

1. derecede görülen en önemli bulgu kanamadır ve hafif ağrı vardır. 4.dereceye kadar bu şikayetler artarak gider. 4.derecede basur geriye itilemez. Bulgular daha şiddetlidir. Ayrıca herhangi bir tümör (kanser) oluşup oluşmadığını anlamak için makatın içi (anal bölge) rekroskopi yöntemiyle incelenmelidir. Çünkü basur, kalın bağırsak kanserine tek başına yol açabilen bir sorundur. Fakat utanılacak bir şey olduğu düşünülür ve hekime başvurmak istenmez. Bu da diğer hastalıklar gibi bir hastalıktır ve utanılacak bir şey olmadığının bilinmesi gerekir.

Rekroskopi:

Rektoskopi basit bir inceleme gibi görülsede kişiler için zor bir işlem gibi hissedilir. Bu işleme özgü bir alet olan rektoskopla uygulanır. Alet, 1-2 cm çapında sert bir tüp, bir ışık kaynağı ve gözle inceleme olanağı veren optik bir bölümden oluşur. Rektoskop, makattan düzbağırsak boşluğuna sokulur ve düzbağırsak duvarları doğrudan incelenir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.