Basurun Tedavisi


Basur hastalığı kişinin yaşam kalitesini etkileyen ve ilerlemeden tedavi yapıldığında ciddi bir rahatlama sağlayan bir hastalıktır.Tedavinin gecikmasi ile kişilerin utanma sonucu doktora başvurmamasına bağlıdır.

Hemoroidin tedavisi

Hemoroidin tedavisi

Medikal tedavi

İlaçlarla ve hastanın alışkanlıklarını düzenleyerek yapılacak olan tedavi yöntemi ile kişiyi rahatlatmak mümkündür.

**Hastaya düzenli dışkılama önerilir. Bu şekilde dışkı bağırsak içinde daha az bir süre kalmaktadır.

**Basurdan kurtulmak için hastanın beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle baharatlı ve acı besinler tüketmemelidir. Ayrıca fazla yemek yemesi söylenmelidir. Çünkü aşırı yemek sindirim kanallarına zarar vermektedir. Ayrıca hardal,alkol ve kahve gibi ürünlerden uzak durulmalıdır.

**Basur olan hastada kabızlık problemi varsa bu sorun vazelin ve ya lanolin yağı kullanılarak çözülebilmektedir.Doktor tarafından dışkı yumuşatıcı ilaçlar verilir ise bunlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

**Sıcak oturma banyoları basur hastalığına iyi gelmektedir.

** Basur hastalığından kurtulmanın bir başka yolu ise yaşayış tarzımızdaki değişiklikle olur. Durağan ve hareketsiz bir şekilde olan kişiler bu tarzlarını değiştirmelidir.

Cerrahi tedavi:

Cerrahi yöntem basur hastalığının ilerleyen dönemlerinde kullanılır ve iki şekilde uygulanır:

Kriyoşirüji yöntemi:

Fazla büyümemiş ve iltihaplanmamış basurlarda bu yöntem uygulanabilir.İşlemin yapılışı  ise ; sıvı azot ve ya azot protoksitle birlikte dondurucu bir alet kullanılarak basur memeleri çıkarılmaktadır. Kriyoşirüji yöntemi hastanede kalmayı gerektirmez ve ağrısız bir işlemdir .Bir kaç gün ishale sebep olabilir.

Hemoroidektomi yöntemi:

Tıbbi tedavinin yetersiz kaldığı basurlarda  uygulanmaktadır. Ağrı, kanama gibi sıkıntıları olan hastalar için uygundur .Ameliyat sonrası hasta ağrı çekmektedir. Hastanede bir kaç gün yatmayı gerektirir.Ancak ameliyat etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrasında hasta kendine dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.