Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?


baş dönmesi

Pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı bazı kişilerin ise bir süre sürekli yaşadıkları , kişi için oldukça zor ve olumsuz bir durum olan baş dönmesi, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Baş dönmesi yaşayan kişi günlük ilerini dahi yapmakta zorlanabilir ve durumda baş dönmesinin edeni araştırılarak tedavisi yapılmalıdır.Baş dönmesi yaşayan kişilerin baş dönmesinin geçmesi için öncelikle baş dönmesinin nedeni saptanmalı ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır.

 

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Baş dönmesi yaşayan kişi aslında olmayan bir hareketi varmış gibi yaşar. Kişinin dengesini çevresine göre ayarlayamamasına baş dönmesi denir. Baş dönmesi şikayeti oldukça sık rastlanan bir durumdur . Orta yaş  ve ileri yaşlarda sık görülmekle beraber çocukluk döneminde nadir rastlanır.

 

Baş Dönmesi Nedenleri:

Baş dönmesinin pek çok nedeni olabilmektedir. Bazı nedenler oldukça önemli olurken bazıları ise daha az öneme sahip nedenlerden kaynaklanır.

** Kulağa bağlı baş dönmesi:

Pek çok baş dönmesi kulaktan kaynaklanan sorunlardan oluşabilir. Pozisyona bağlı baş dönmesi ya da başın hareketi ile artan baş dönmesi kulağa bağlı baş dönmesidir.

**Travmalara bağlı baş dönmesi:

Sıklıkla başa alınan sert darbelerle, kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesi ile beraber bulantı ve kusma oluşabilir.Bazen kafa travması sonrası herhangi bir kırık olmadan da baş dönmesi oluşabilir ve bu durumun düzelmesi haftalar hatta aylar alabilir.

**Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmesi:

Beyin, beyincik gibi organlardan oluşan merkezi sinir sistemindeki kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı beslenme bozuklukları, multipl skleroz (MS), sifiliz, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı, migren v.b. hastalıklar dengenin bozulmasına neden olabilirler.

**Dahili hastalıklara bağlı baş dönmesi:

Kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, diyabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon,  düşük tansiyon, ileri derecede kalp ritim bozuklukları, ani ve şiddetli su kaybı(ishal,kusma) gibi hastalıklar baş dönmesine neden olabilir.Bu durumların düzeltilmesi ile baş dönmesi geçer.

**Psikolojik denge bozukluklarına bağlı baş dönmesi:

Panik atak, anksiyete(huzursuzluk), stres, depresyon baş dönmesine neden olur.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.