Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

baş dönmesi

Baş dönmesi kişinin hayatı boyunca en az bir kez karşılaşacağı çok rahatsız edici yaşam kalitesini bozan bir durum.Pek çok nedeni olabilen baş dönmesi ,kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

Çevrede bulunan objelerin hareket ediyor gibi olması, baş dönmesi olarak açıklanır. Hafif baş dönmesi tüm insanlarda görülebilirken, çok olması problemleri beraberinde getirir. Baş dönmesinin sık ve şiddetli olması, denge kaybına neden olabilir. Baş dönmesine ne iyi gelir ve nasıl geçer sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesinin pek çok nedeni vardır. Bunların yaygın olanları, migren ve aşırı alkol tüketimidir. Yaşanan baş dönmesinin nedenlerinden birisi de iç kulak problemleridir. Kafa travması, stres veya araç tutması baş dönmesinin temel sebeplerinden bazılarıdır. Basit nedenleri olabildiği gibi daha ağır sonuçlu sebepleri olabilir. Baş dönmesinin bazı nedenleri şöyledir :

-Aşırı ve bilinçsizce ilaç kullanımı

– Yüksek tansiyon olma durumu

– Hipoglisemi (Düşük Kan Şekeri)

– İç kulakta meydana gelebilecek hasarlar

– Vücuttaki dolaşım pronlemleri

– Migren – Anksiyete

– Anemi ( Kansızlık )

Baş dönmesinin sürekli yaşanması, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bunun için zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Baş Dönmesi Nasıl Geçirilir?

Otur veya uzan.

Baş dönmesi veya sersemlik hissi genellikle ayakta durduğun ya da dolaştığın sırada gelir. İlk baş dönmesi veya sersemlik hissi belirtisinde hemen bir yere otur veya uzan. Bu genellikle baş dönmesi hissini gidermeye yardımcı olur ve düşme ihtimaline karşı güvende olmanı sağlar.

  • Oturuyorsan başını bacaklarının arasına koymayı dene. Bu, beyne giden kan akışını artırır. Uzanmak da aynı sonucu elde etmeni sağlar.
  • 1 ile 2 dakika veya baş dönmesi geçene kadar oturur veya uzanır konumda kal.

Su iç.

Baş dönmesi genellikle dehidrasyondan kaynaklanır. Dehidrasyon gün içinde yeterli su içmemekten veya egzersiz sırasında veya sonrasında su almamaktan kaynaklanabilir. Ayrıca kusma, ishal veya ateşe neden olan ve dolasıyla çok fazla sıvı kaybettiğin bir hastalıktan muzdaripsen de baş dönmesi görülebilir. Baş dönmesi biraz hafifledikten sonra daha fazla su ve başka sıvılar alman gerekir.

Yemek ye.

Baş dönmesi özellikle şeker hastalarında kan şekerinin düşmesinden kaynaklanabilir.Baş dönmesi gelince hemen tercihen karbonhidrat veya şeker içeriği yüksek hızlı bir atıştırmalık yemeyi dene. Bir parça çikolata veya muz işe yarayabilir.

Derin nefes al.

Baş dönmesi bazen bir panik atak belirtisi olabilir. Genellikle panik ataklar sırasında tam nefes alamıyormuş gibi hissedersin. Ancak sorun genellikle çok fazla nefes almaya çalışmandır. Böyle bir durum söz konusuysa yavaş ve derin nefesler almaya çalış. Bu sakinleşmene ve baş dönmesi hissinin geçmesine yardımcı olabilir

Parlak ışıklardan kaçın.

Baş dönmen varsa parlak ışıklardan veya televizyon ya da dizüstü bilgisayar ışığından uzak durmaya çalış.

  • Parlak ışık yön duygunu kaybetmene ve baş dönmenin kötüleşmesine neden olabilir.
  • Karanlık bir odada oturmayı veya uzanmayı dene ya da gözlerini bir iki dakikalığına kapat.

Yavaş hareket et.

Baş dönmesine meyilliysen ani hareketler yapmaman önemlidir çünkü çok hızlı hareket etmek kan basıncını alt üst edebilir. Otururken veya ayağa kalkarken yavaş ve dikkatli hareket etmen ve mümkünse tırabzan gibi sabit bir yüzeye tutunman gerekir.

  • Sabah kalkarken aşama aşama kalk. Öncelikle yatağında yavaşça oturur konuma geçmeli, ardından ayaklarını yere koymalısın. Yavaşça ayağa kalkmadan önce biraz durup rahatla ve nefes al.
  • Oturur konumdayken ayağa kalkacaksan önce bacaklarını esnet. Bu, kan dolaşımını harekete geçirir ve baş dönmesi hissini en aza düşürür.

İyice dinlen.

Baş dönmesi veya sersemlik hissi soğuk algınlığı veya grip gibi bazı viral hastalıkların genel belirtilerindendir. Viral bir hastalıkla mücadele ederken bol bol dinlenmek daha hızlı iyileşmene ve baş dönmesi hissini azaltmaya yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.