Baş Ağrısı ve Nedenleri


Bağ ağrısı nedenleri

Baş ağrısı bazen şiddetli bazen hafif olmakla birlikte zaman zaman hepimizin yaşadığı bir sorundur.Ağrıya duyarlılığımıza göre tepki versek te baş ağrısı genel anlamda insanları fazlasıyla rahatsız eden ve işlerde günlük yaşamda aksamalara neden olan bir durumdur.

Baş ağrısının bir çok nedeni bulunmaktadır. Baş ağrıları tüm dünyada geçerli olan bir gruplama sistemi ile iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar baş ağrısının nedenini kesin olarak açıklanabileceği bir rahatsızlığın bulunmadığı baş ağrılarının toplandığı Primer yani birincil grup baş ağrıları ile beyinden yada başka sistematik hastalıklardan kaynaklanan baş ağrılarının gruplandığı Sekonder yani ikincil grup baş ağrılarıdır.

Primer grupta yer alan ve en sık görülen baş ağrıları gerilim tipi baş ağrılarıdır. Gerilim tipi baş ağrıları adından da anlaşılacağı üzere kişilerin başta stres olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı yaşadıkları yoğun gerginliğe bağlı olarak yada kaslarda meydana gelen kasılmalara bağlı olarak yaşanmaktadır.

Primer grupta yer alan baş ağrılarında ise en sık görülen tür migrendir. Migren diğer baş ağrılarından farklı olarak kronik bir hastalık olup yapılan çalışmalarda migren hastalığı olan kişilerin yaklaşık olarak % 70’nin birinci dereceden yakın akrabalarında da migren görülmektedir.

Sekonder başağrısı bozukluklarında başağrısı beyin tümörü, inme veya metabolik bozukluk gibi bir başka hastalığa bağlıdır.Madde kullanımı,enfeksiyon ve kafa  ve boyun hastalıklarına bağlı baş ağrısı sayılablir.

Hangi nedenle olursa olsun geçmeyen ya da tekrarlayan baş ağrınız varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.