Baş Ağrısı Nedenleri


Baş ağrısı

Baş ağrısı

Baş ağrısına, hatta  günümüzde hem erkeklerde hem bayanlarda  sıklıkla rastlanıyor baş ağrısı çocuklarda bile çok fazla görülebiliyor. Bu durumda  baş ağrısının nedenleri neler bu konuda yeterince bilgimiz var mı? Neden baş ağrısı çekeriz ve baş ağrısını tetikleyen nedenler neler yazımızda bu konulara değineceğiz.

Baş ağrısının en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenmektedir.Fakat şiddetli baş ağrısında hemen herkesin aklına ilk gelen hastalıkların başında migren yer alır. Migren hastalarının yarıya yakınında baş ağrısıyla birlikte görmede bozukluklar, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de eşlik etmektedir.

Ayrıca birçok migren atağından önce depresif ruh hali, ani duygusal oynamalar, susamışlık hissi, sık idrar çıkma, esneme gibi belirtiler izlenmektedir. Migren hastalarında depresyon tablosu migreni olmayanlara göre iki kat daha fazla gözlenir. Panik bozukluğu, kaygı bozuklukları, bipolar  bozukluk gibi diğer duygu bozuklukları da migren hastalarında artmış olarak görülmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı en sık karşılaşılan baş ağrısı türüdür. Migren ağrısına göre daha düşük şiddetlidir ancak daha uzun sürer. Stres, kaygı, depresyon, yorgunluk gibi etkenlerle baş boyun bölgesindeki kaslarda kasılma olur ve bu da genellikle başın etrafında alından geçen bir çember biçiminde sıkışmaya benzer ağrıya sebep olmaktadır.

Özellikle depresyon ve migren tipi baş ağrıları ise karşılıklı ilişki içindedir. Depresyon şiddetlendikçe baş ağrısı artabilir, migren sıklaştıkça depresyon belirtileri ağırlaşabilir.Kısır bir döngü söz konusu olur.

Diğer bir hastalığa bağlı baş ağrısı bozukluklarında baş ağrısı beyin tümörü, inme veya metabolik bozukluk gibi bir başka hastalığa bağlıdır.Madde kullanımı,enfeksiyon ve kafa  ve boyun hastalıklarına bağlı baş ağrısı sayılablir.

Hangi nedenle olursa olsun geçmeyen ya da tekrarlayan baş ağrınız varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.