Ayak Yanması Nasıl Geçer?


ayak yanması tedavisi

ayak yanması tedavisi

Ayak yanması pek çok kişide görülen ve çeşitli sebepleri olan bir rahatsızlıktır. Kişilerin yaşam kalitesini bozan ayak yanması ayaklarda sıcaklık ve hassasiyet olarak tarif edilebilir.Ayak yanması daha çok ayak tabanında görülmekle birlikte bazen bileklerde ve hatta baldırda bile görülebilir. Ayak yanması  bazı kişilerde daha hafif görülürken bazı kişilerde daha ciddi seyreder.

Ayak yanması sebepleri arasında B6, B12 eksikliği, diyabetik nöropati, travmalar,allerjik reaksiyonlar, sinir sıkışması, ayak mantarı,böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları,fazla kilolar, uzun süre ayakta kalma, kronik yorgunluk, aşırı terleme şikayeti, gayrisıhhi olarak adlandırılan naylon materyalden imal edilen çorap kullanımı, kalitesiz ve ayak ısısını emmeyen ayakkabı giymek sayılabilir.

Ayak yanmasının tedavisi :

Ayak yanmasını tedavi edebilmek için öncelikle ayak yanmasının neden dolayı ortaya çıktığını tespit etmek gerekmektedir. Ayrıca ayakkabı ve çorap alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak kaliteli malzemeden imal edilmesi ve ayağın terini ısısını çekebilme özelliğini taşıması önemlidir. Ayak terlemesinin tedavisinde ayağı soğutma özelliği olan bir takım kremlerin kullanımı, magneto terapi, pamuklu çorap giyme, ayakları sık sık soğuk su ile yıkama, ayak bileği destekleri ve tabanlıklar, aspirin, B-5, B-12 vitamini eksikliklerini tamamlayıcı vitamin takviyeleri ve doktor reçetesi ile antidepresan ilaçların kullanımı ayak yanmasını önleyebilir.Ayrıca yanma ile birlikte ağrı var ise doktorun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanmalısınız.

Ayak yanmasının bitkisel tedavisi :

** Yatmadan önce yoğurt suyu (sarı renkli olan kısmı) tüketebilirsiniz.

** 4 tane lahana yaprağı alın. Yarım litre suda kapalı bir tencerede kaynatın. Lahana suyunu sabah akşam yemeklerden önce veya sonra içiniz. 3 gün içilip 3 gün ara verilmesi önerilmektedir. İçilen gün sayısı 21 gün olmalıdır.

** Sarı Kantaron yağı ile ayaklara masaj yapılması ve daha sonra yatılması yanmaları önleyecektir.

Not:Bu bilgiler kesinlikle paylaşım için olup, tıbbi teşhis ve tedavi özelliği taşımaz. Sadece hastalıkların anlaşılması ve de hasta ve yakınlarının hastalıklar hakkında bilgi edinmesini sağlamak amaçlıdır. Sağlıkla ilgili herhangi bir sorunda mutlaka doktorunuza gitmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.